CONT STERS

  • Cum este posibil sa dai backup la un cont cu 2 săptămâni în urma și să-i ștergi toată producția, cercetările, economia, flota și puncte de onoare la zero?

    Nu știu cum s-a ajuns la decizia asta...

    Din câte știu eu,un atac când nu este valid, se returnează tot profitul făcut de atacant către victima sau către un GO din univers, nu se da backup atacantului după 2 săptămâni în care a muncit(producție mine, atacuri valide, expediții) să-i ștergi tot cu buretele...

    V-ați gândit mult vad... 2 saptamani

    Poate ne lămuriți și pe noi cum s-a ajuns la aceasta decizie, pt ca nu este vorba de profit în urma unui bug, pur și simplu ați șters toată investiția unia pe 2 saptamani

    Apropo, nu este nici un fel de plângere thread-ul deschis, pur și simplu curios sa știm și noi dacă mai are vreun rost sa mai jucam dacă folosiți astfel de tehnici pt verificare

    Nu deschid tiket pt ca nu sunt singurul care vrea lămuriri

    Și încă ceva(pt asta probabil o să-mi iau și ban)

    Gândiți-vă ca sunteți aici datorita unor useri care baga o grămadă de bani în jocul asta, tratați-i corect¡

  • Hello!

    Din pct meu de vedere, pe care l-am spus si acum 2 saptamani ei nici atunci si nici acum nu au stiut sa gestioneze un bug. A durat 2 saptamani o chestie care daca era rezolvata in 24-48 de ore cred ca era mult mai ok pentru amandoua partile, ca i-a luat lui ruth puncte e ok, dar nu tot ce a muncit el in ultimele 2 saptamani, era corect sa i se ia fix ce a facut profit acolo, adica in jur de 7kkk cred. Dar repet asta se intampla daca se rezolva problema imediat atunci. Pentru ca se poate ca el sa se fi ajutat de resursele alea sa faca profit mai mult in urmatoarele doua saptamani.

    Dupa cum ziceam si inainte, cereti ajutor cand nu sunteti capabili sa luati o decizie din aceasta, nu este nicio rusine.

    Aici o sa ii raspund si lui Mao, mi-a zis ca de ce nu cer sa fiu operator,pai pentru ca daca as cere asta ar trebui sa o fac si cum trebuie nu sa cer operator si sa iau decizii cum se iau acum, sau sa imi fac treaba in 2 peri.

    In alta ordine de idei, stim bine ca ruth este un adversar pentru alianta mea, insa cred ca aici s-a gresit rau...dar ce sa faci ruth, Ori nu mai dadeau niciun punct colegului meu ori au facut asa, si,pentru noi e mai bine asa:)).

    Dupa cum se poate vedea si in joc, deja Alianta din care fac parte este in modv toata din cauza acelui bug, probabil ca in genul asta se va intampla si in alianta voastra, si uite asa ei au facut ca 15 jucatori sa nu mai joace acest joc, sau cel putin cu aceeasi placere.

    Din pacate suntem in Romania si se pare ca nu conteaza in ce domeniu, cei care sunt la "conducere" o fac cum se face in toata tara:((

    Nu confunda personalitatea mea cu atitudinea mea.
    Personalitatea mea sunt eu .
    Atitudinea mea depinde de cine eşti tu !

  • In semn de protest fata de decizia luata am sa-mi sterg contul, pentru ca pur si simplu suntem luati peste picior !! In situatia data trebuia lovitura anulata atunci, Ruth sa cedeze profitul si aparatorul sa-si primeasca navele sau resursele ce le-a avut. Asa decizie ca sa se arunce la gunoi 2 saptamani de munca, nu se face ! RUSINE !!!

    O linguriţă de isteţime face uneori cât un car de putere.

    Liviu Rebreanu

  • Am bagat o gramada de bani Fidisu asta ca bou sa isi bata alti joc de tot. Mare prost sunt , mai bine imi trag doua palme ca sunt mai castigat decat sa arunc cu bani si cu timpul meu jucand un joc bun dar administrat din pacate de cativa oameni de bine cu durere in bota de jucatori. Eu personal nu am pierdut puncte decat ca sa spart jocu si nu mai am cu cine sa joc. Oricum stiu ca nu intereseaza pe absolut nimenea parerea mea si nu se va face nimica pentru ca aicea situatia sta cam asa din punctul meu de vedere. Administratori = Boieri . jucatorul = sclavi . Administratori "daca ceva nu va convine deschideti ticket" (un raspuns generos si plin de ajutor demn de ROMANIA unde sa fin sinceri ne cam doare in spate de restu) Jucatorul fara nici o putere care asteapta , din pacate degeaba , sa fie ajutat la probleme de cei care gestioneaza jocu asta primeste drept ajutor cariciu. Acuma stiu ca o sa stergeti postarea asta da macar sunt linistit ca o cititi sa stiti si voi ca care este parerea jucatorilor in general despre domniile voastre mai mari , mai tari , mai jmecheriti jocului de pe romnia. Ignoranta si durerea in sapca e tipic romaneasca nu e nici o noutate. Pacat. Hai. sa aveti o zi superba !!!

  • Hello world,


    Vad aici multe pareri despre cum ar trebui facut. Sfaturi de bine, de altfel, dar complet neancorate in realitate - pentru ca operatorii doar respecta un regulament cadru (exact cum ar trebui s-o faca toti jucatorii) si nu iau decizii de capul lor. Chestii precum "made in Romania" iarasi nu au legatura cu realitatea, iar Ruth ar trebui sa stie asta - a jucat pe mai multe comunitati non-Ro.


    Si ca nota de final, ati ramane surprinsi sa aflati ca, matematic, jucatorii se bucura de joc multumita adminilor, nu adminii se bucura de prosperitãți multumita jucatorilor.


    Ati sti asta, daca ati avea maturitatea sa ajutati in loc sa huliti de pe margine si sa aratati vu degetul in baza unor presupuneri.


    Altfel spus... vad ca nu s-a schimbat nimic pe aici :)

  • Păcat de cele întâmplate,era un joc frumos care din pacate si de fiecare dată nu este administrat cum trebuie ,se ia niste decizii de 2 bani si eu la randul meu o sa sterg contul ,succes la toata lumea !

  • ce presupuneri mai omule , cand lui asta i sterge toate punctele de onoare , il scoate din alianta (alianta lui) i da ban apoi revine si il pune in v-mod , puncte de armata distruse 0(zero) ce tot vorbesti tu acolo , spre cine sa areti cu degetu daca nu catre admini ? catre mama sau tata ? fi ma serios , jucatori se bucura multumita adminilor... stai un pic asa ca nu mai pot scrie ca ma prapadesc de ras ..... inca un pic .... no deci ce? ce? ce? hai ma , mai taie din ele dale dreq :))) probabil ai vrut sa spui ca asa ar fi normal nu ca se si intampla. Praf si pulbere , pacat de jocu asta ca e frumos , Fidis e bataie de joc la adresa jucatorilor clara si pe fata , nu tu comerciant de la inceput , tot felu de neajunsuri , mie mi-a disparut flota si mi sa spus "deschide tichet" si raspunsu a fost "uitate poate ca sa pierdut in expeditie" poi ce ma is orb , prost nu mai stiu citi mesajele ? in fine deci repet , Fidis un univers ratat din start cu o gramada de probleme si una peste alta negestionat corespunzator , ieh jucatorii se bucura de joc multumita adminilor , saraci se spetesc. o catastrofa de univers Fidis , poate i schimbati numele in Catastrofa nu voi sunteti mai de vina , alti sunt stim asa da noi ne referim la ailalti care dau ordine nu la astia de la noi care le executa,

  • Pe bune? 2 saptamani vyxx? sa nu exageram cu fiecare sa isi faca treaba, ei trebuie sa si-o faca nu noi. Nu presupunurerile au au adus la chestia asta...acum incerci sa iei partea cui nu trebuie. 2 saptamani pentru o decizie gresita...

    Dar np, se pare ca hulesc dupa margine si aici cred ca ai dreptate, in sensu' ca degeaba o fac.

    HF si spor!

    Nu confunda personalitatea mea cu atitudinea mea.
    Personalitatea mea sunt eu .
    Atitudinea mea depinde de cine eşti tu !

  • eu nu am acuzat nici un admin ptr ce s-a intamplat acuma.Stiu doar ca decizia i-a apartinut lui Coma sau HalfOP,dar sunt sigur ca se putea gasi o solutie mult mai buna care sa nu afecteze universul,gen sa fi dat profitul la un GO si lui Ciucas sa ii fi bagat navele inapoi pe cont.Eu nu am gresit cu nimica si nu am exploatat nici un bug sa se zica ca am abuzat de ceva.Bugul aparuse in urma updateului la joc cu cateva ore inainte de nu mai dadea voie la lume sa se conecteze pe conturi si cum ziceam nu pot fi acuzat de ceva care nu se stia.Si cum se mai zicea ca in urma profitului facut pe ciucas ma puteam ajuta de ress sa ii sparg pe restu , SERIOS? Eu la momentul.respectiv aveam flota cat nu avea pcte rank 2 sa nu mai vorbim doar strict de flota. Ptr lovitura asta in care facusem 7kkk profit am pierdut toata munca pe 2 sapt pana la 24kkk si nu e putin ptr un univers nou. Sarind peste asta ogame a pierdut niste donatori importanti pe universul asta chiar si pe altele de acuma in colo cand se stie ce se poate intampla.Conturile noastre deja sunt setate la stergere ca e putin probabil in ultimul ceas ca cineva sa ia o decizie inteleapta sa faca o schimbare la ce s-a intamplat aicea. Astept sa vad si deciziile care or sa se ia ca asta nu o sa fie singurul caz cand jocul e plin de buguri.Bafta va doresc la toti!

  • Cand muncim la un cont si ne sunt luate resursele abuziv, e greu sa acceptam asta, in conditiile in care si banii si timpul ruleaza pe joc.

    E usor sa aratam cu degeteul, si nu e corect, dar cand sunt probleme, trebuie sa le acceptam si sa venim cu solutii.

    "E doar un joc" sau "daca nu esti de prtea cealalta nu intelegi nimic" nu sunt argumente suficient de pertinente cat sa se mearga din greseala in greseala.


    Poate o comunicare mai ampla imbinata si cu abordare mai obiectiva ar aduce rezultate de ambele parti.


    P.S.: Cred ca e primul univers pe care il inchid adminii, si nu jucatorii. Good job! 8)

    Data viitoare mai multa atentie.


    :beer:

  • Tu ești în paralel cu postarea

    Deciziile au fost luate asa de capul lor și nu s-au gândit, de fapt i-a durut undeva ca acea persoana în astea 2 săptămâni cât au dormit.... Scz, s-au gândit ei, a investit în joc

    Lovitura de 6kkk și i s-au șters 24kkk


    Este vorba despre un cont căruia i s-au șters 2 săptămâni de munca

    24kkk pct au zburat(40% din total)

    Și sa nu mai vorbim de faptul ca lovitura data s-a considerat a fi nevalida pt ca nu s-a putut conecta victima... Dim cauza bug-urilor de la gameforge(ca sunt infinite și plătim noi userii pt greșelile lor)

  • Viteza internetului a crescut de n ori din 2000 si pana acum, dar nu suntem in stare sa solutionam o problema in 48h.

    Se merge pe un regulament vechi de care adminii sunt partasi.


    Uite de aia nu sunt oameni care sa vina sa ajute pt ca desi are dreptate jucatorul, trebuie sa ii zici in fata ca tu respecti regulamentul, acela vechi se neadaptat. Lipsa de implicare ii fac la fel de vinovati! Si pt ce? Pt DM de 10 euro care o primesc lunar....

    Contul actual de pe fidis e setat sa fie sters....

    My eyes seek reality
    My fingers seek my veins

  • Nu stiu de ce insistati. Topicul va fi inchis, NoSkill va sterge conturile, jocu va continua. Asa a fost si pana acuma, asa va fi si de acuma incolo. Masuri drepte nu se vor lua, chit ca se pierd donatori seriosi gen Ares, Mao a zis clar intr-un ticket facut de mine acu ceva timp ca nu da 2 banii daca gforge pierde bani si donatori sau nu. Mao conduce comunitatea in modu lui, fara sa tina cont ca GF e o companie care lucreaza pentru profit. Mai trist e ca nici mai marii comunitati, gen CoMo nu le pasa ca GF pierde banii. Asa ca nu va mai obositi degeaba ca tot nu se va schimba nimic.


    Cand am zis ca vine fuziunea sa fugiti pe .org ati zis ca acolo is prea multi trisori, macar pe trisori gasesti metode sa ii spargi, dar o comunitate care nu da 2 parale pe munca si banii tai, mai greu :thumbsup:

    Cunoaşte-ţi inamicul şi cunoaşte-te pe tine însuţi; dintr-o sută de bătălii, nu te vei expune nici unei primejdii.

  • am pus si eu v-mod pe Fidis ,"Amiralul flotei cat si Comandantul(gagica aia) ma sfatuit ca nu are rost sa mai pierd timpu si sa ma trezesc cu cinesti ce "problema" cauzata de variatile de temperatura sau energie lansate dintr-o nebuloasa indepartata care a lovit flota inamicului pila cu primaru din zona Z si drept urmare cine stie ce nu sa putut conecta si sa facut flota scrum raportand mari pierderi care genereaza stres asupra generalului si restului echipei de cercetatori care cu sacrificiu vieti au dus la bun sfarsit astrofizica pentru colonizarea unei coloni de care se zice ca ar fi fost foarte dotata cu campuri de constructie si deci benefica imperiului creat in urma investitiei in cercetare sa ajuns la concluzia ca" ... si ma rog au mai zis ceva da nu mai am chef sa i ascult in concluzie am inteles ca sa ma duc sa plimb catelu ca e mai benefic decat sa joc ogame momentan mai ales ca pe Fidis e invazie de bug-uri si cica musca asa ca aveti grije. :))))

  • Devilutz mai trece cel putin vreo 8-10 luni pana la fuziune, daca nu si mai mult. Nu stiu daca tu chiar crezi ce ai zis sau incerci sa readuci playeri in ogame.

    Oricum ar fi eu nu vad o solutionare in 7 zile, si daca vine o sa fie prea tarziu. Conturile vor fi sterse pana se dumireste Mao sau orcine altcineva care are un cuvant de spus.

    Daca ce ai zis mai sus despre Mao e adevarat, atunci e trist pt cei care raman in urma...

    My eyes seek reality
    My fingers seek my veins

  • Buna seara.


    As vrea sa apreciati ca nu s-a sters istoricul prin noiembrie, si ca au trecut 2 saptamani. Ce dreaq va plangeti atat? Sunt cazuri in care Coama sau cum ii zice, a stat si studiat un grup de cheateri timp de 2 luni, concluzionand ca nu stie ce s-a intamplat acolo.

    Din cate inteleg, Ruth si nu GF, a creat un bug la secunda si l-a ars pe un dusman de flota. Dusmanul sau intr-o fuga, a raportat impotenta sa de a misca flota, drept pentru care ea a fost pierduta fair and square. A muls ticketu si a protestat: Uite ce s-a intamplat. Aici, masina uimitoare si nemiloasa a supercomputerelor Go and above, s-a pus in miscare cu viteza armatelor otomane!

    Zis si facut: au decis ca e prea mult pentru ei si au apelat la mai marele comunitatii: stapane, invatane si lumineaza-ne!

    Batranul si experimentatul o grait din stuful in flacari ca D-Zeu: Batrane Mao, da-i flota la om inapoi si taie de la atacatorul obraznic. Acum, ca sa potoleasca haita de hateri a lui Ruth, a hotarat sa nu taie doar 7kkk de la om, ci sa taie tot ce a produs omul intre timp, ca era mai usor - e nevoie de un nr mic de neuroni activi -. Ca bonus, i-a luat si punctele de onoare! Adica s-a defecat pe onoarea lui Ruth. Pentru ca poate! Si atat!

    Intre timp apare si vYxx care s-a auto-luminat si a parasit norisorul cu harpe si injeri GO adaugand o nota de intelepciune inversata: "Si ca nota de final, ati ramane surprinsi sa aflati ca, matematic, jucatorii se bucura de joc multumita adminilor, nu adminii se bucura de prosperitãți multumita jucatorilor."

    Comentez, ca de aia sunt aici: Surprins sunt, dar nu de aceea. Nu sunteti condamnati la locul de munca, nu v-a obligat nimeni sa alegeti colegi ce habar nu au ce fac, inca mai avantajeaza alti jucatori etc. Eu si altii ne bucuram si PLATIM sa jucam acest joc. Poate nu oe voi, dar firma GF care are grija sa taxeze si servicii oferite nu prea, pe Fidis. zeci de deconectari pe zi, buguri la greu etc. Nu punem caruta inaintea calului vYxx! Sorry mate.

    Am sa sterg si eu contul.

    Incerc sa nu mai joc pe ogame.ro, sau daca o fac sa nu mai dau bani.


    Bob

  • Salutare,


    Inteleg supararea si frustrarea, e natural sa existe. Dar nota aia de intelepciune chiar are substanta, daca va ganditi putin: operatorii fac munca de voluntariat, nu se imbogateste absolut nimeni din cupoane (personal, cand jucam si operam, veneam cu bani de-acasa si nu ma bazam doar pe tickete). In schimb operatorii aduc un echilibru fara de care s-ar prabusi totul mult mai repede.


    Ar ajuta sa intelegeti ca nu e nicio nuanțã de partizanat in postarea mea, e doar experienta de ...12ani ca jucator si experienta de operator. La propriu - le-am vazut pe toate. Stiu ca masurile alea bune, care tin echilibrul - nu prea se vad. Mi-ar placea sa vad aceeasi moderatie si cand vine vorba de decizii mai sensibile.


    O convingere ramane: sa hulesti in necunostinta de cauza (respectiv fara sa stii ce munca fac adminii si cum isi fundamenteaza deciziile) este ...necuvenit.


    Relaxati-va si tratati ogame ca pe un joc, altfel suferintele si frustrarile vor depasi bucuriile (asemenea vorbesc din experienta jucatorului prea împãtimit).


    Spor!


    #edit: Ruthl3ss Kill3r nu insinuam ca ai facut ceva gresit sau neregulamentar, am intelea speța din comentarii. Tot ce spuneam e ca experienta pe alte comunitati ar trebui sa-ti completeze perspectiva si sa intelegi ca nu-i nimic "specific romanesc" in intamplarea asta.

  • vYxx Vad ca tot aperi operatorii. Foarte bine! Dar care-s aia?


    Hai sa fim seriosi daca era Valent in locul lui Mao nu se intampla asta. Chiar daca decizia venea de mai sus(coma, bibas, etc) Mao trebuia sa se impuna daca ii pasa de comunitatea .ro si nu nu il durea in coltul de dupa nuc.


    Poate nu e cea mai buna comparatie dar dupa razboi multi din generalii lui Hitler au zis ca doar respectau ordinele. Cam asa si cu adminii, nu ii obliga nimeni sa ramana pasivi cand vad astfel de lucruri.


    Sa zicem ca maine isi "dau demisia" toti(4?), eventual si board adminii.

    Nu crezi ca o sa existe o unda de soc? Ba cred ca da. Las comunitatea sa speculeze ce s-ar putea intampla.


    Pana atunci AMR 6 zile pana la stergere!

    My eyes seek reality
    My fingers seek my veins

  • Cum este posibil sa dai backup la un cont cu 2 săptămâni

    Am zis ca asa se rezolva problema inca de atunci cand au fost efectuate atacurile.

    V-ați gândit mult vad... 2 saptamani

    Ogame nu mai este ce a fost.Perioada frumoasa si cu interes a fost U1-U7.Ce jucam noi acum... parca suntem ca aia dependenti si avem nevoie de ajutor sa renuntam.

    Gândiți-vă ca sunteți aici datorita unor useri care baga o grămadă de bani în jocul asta

    Fraieri... user-ii nu si "acele persoane care sunt aici" datorita lor.

    asa se distruge un univers si cu asta am spus tot.

    Nu stiu daca se mai poate distruge ceva tinand cont in ce stadiu se afla jocul.

    ca i-a luat lui ruth puncte e ok, dar nu tot ce a muncit el in ultimele 2 saptamani, era corect sa i se ia fix ce a facut profit acolo, adica in jur de 7kkk cred

    Vorbesti de parca 7kkk se impart la 5 persoane si atacul a fost efectuat in U1 2009.Daca adaugi un ecox10+ pana.... aia de explorator * 14 zile + jucat constant... ce suma crezi ca ai la final?

    In semn de protest fata de decizia luata am sa-mi sterg contul

    Nu rezolvi nimic daca nu si renunti la joc.

    Bugul aparuse in urma updateului la joc cu cateva ore inainte de nu mai dadea voie la lume sa se conecteze pe conturi si cum ziceam nu pot fi acuzat de ceva care nu se stia.Si cum se mai zicea ca in urma profitului facut pe ciucas ma puteam ajuta de ress sa ii sparg pe restu , SERIOS? Eu la momentul.respectiv aveam flota cat nu avea pcte rank 2 sa nu mai vorbim doar strict de flota. Ptr lovitura asta in care facusem 7kkk profit am pierdut toata munca pe 2 sapt pana la 24kkk si nu e putin ptr un univers nou. Sarind peste asta ogame a pierdut niste donatori importanti pe universul asta chiar si pe altele de acuma in colo cand se stie ce se poate intampla.Conturile noastre deja sunt setate la stergere ca e putin probabil in ultimul ceas ca cineva sa ia o decizie inteleapta sa faca o schimbare la ce s-a intamplat aicea. Astept sa vad si deciziile care or sa se ia ca asta nu o sa fie singurul caz cand jocul e plin de buguri.

    La toate aspectele enumerate de tine exista un singur raspuns... nu intereseaza frate pe nimeni.Ti-am si zis de atunc ica o sa-ti primesti roll back... tu ai zis ca nu exista asa ceva.

    Mao a zis clar intr-un ticket facut de mine acu ceva timp ca nu da 2 banii daca gforge pierde bani si donatori sau nu.

    Eu unul il si inteleg/cred pe Mao si este foarte probabil ca si eu sa zic asa in locul lui.GF nu sta in Mao iar Mao sunt sigur ca nu sta in GF.Face o "munca" de voluntar la care toti ati fost invitati sa aplicati daca chiar cineva crede ca poate ajuta si schimba ceva.


    vYxx ce cauti pe aici ma? nu te-ai retras ep o insula ceva unde sa nu ai WiFi? Te inteleg sa ai incredere in echipa ogame.ro dar jocul/GF si echipa nu mai este ce a fost.Eu unul cred ca mai am incredere doar in Mao din echipa pentru ca din partea mea el a jucat si judecat jocul corect intotdeauna.



    Si o traducere in mai putine cuvinte... bafta tuturor indiferent de ce decizii au facut sau altii pentru ei.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?