• Ar fi o fuziune între conturi proprii

    Cum s-a întâmplat ultima data pe u1

    Majoritatea aveau deja conturi pe universul tinta și într-un final a crescut numărul conturilor fantomă (șterse sau un Vmode definitiv) dar numărul jucătorilor a rămas același, din 3-4 servere care au ajuns pe unul singur, s-au șters cel puțin 50% conturi active ale unor jucători care veneau de pe alte servere și aveau deja conturi pe universul tinta

    Zagrada spre exemplu mai are 5-6 jucători activi și aproape toți au deja conturi pe u1 (nu ca ar fi fuziune între cele 2 servere, dar sunt alte servere apropiate ca scoruri în aceeași situație)

    Deci daca ai cont pe mai multe servere, se alege automat de sistem sa ramana contul de pe serverul tinta si sa se stearga/intre in vacanta cel de pe celalalt server?

    Sau are cineva idee cum s-a intamplat la ale fuziuni unde un jucator a avut conturi pe ambele servere?


    Care mai este scopul de a juca pe mai multe servere?

    Nu ca as avea timp suficient sa fac asta, dar daca din 2 conturi poti pastra doar 1?

    Ce scop a avut unul din ele? :))

    Pierdere de timp?

  • Tocmai asta spuneam, nu poți juca cu mai multe conturi pe un server.

    Dacă ai 2 conturi pe 2 universuri diferite, îți alegi un cont, celalalt îl donezi sau îl ștergi.

    Când s-a făcut ultima fuziune, jupiter-mizar-u1, au fost care aveau conturi pe toate 3,a trebuit sa șteargă 2...ani și nopți pierdute aiurea

    Nu dau nume, dar și acum sunt care au conturi active pe cel puțin 2 servere.

    Serverele noi se deschid doar pt ca sunt benefice pt gameforge(câteva luni), apoi când nu mai sunt profitabile, se fuzionează între ele și lasă loc de altele noi, un cerc vicios care nu se termina niciodată :))

  • salutare....Catalyne, cel putin la ultima fuziune s-a avut posibilitatea de a alege din mai multe universuri tinta, pentru a nu avea doua conturi in acelasi univers....exista un timp limita in care poti alege unde vrei sa duci contul exod...au fost si cazuri in care jucatori cu conturi pe aproape toate universurile nu au avut de ales decat sa bage in vacanta unele conturi, sa le puna pe stergere sau sa le dea altcuiva...Teoretic nimeni nu spune sa joci pe mai multe universuri si fuziunile tin mai mult de economia de piata.....dar din experienta mea pot spune pentru cei care vor sa aibe conturi pe mai multe universuri sa aleaga universuri cu caracteristici cat mai diferite, asa sunt sanse mai mici sa fuzioneze la un moment dat.........dar asta nu s-a aplicat(cred ca a fost exceptia de la regula) atunci cand universul jupiter(univers de viteza) a fuzionat cu U1(un univers vechi si lent)...spun asta deoarece am avut un cont foarte bun pe U1, de top, iar dupa fuziune, cand au venit jucatorii de pe jupiter am cazut instant vreo 15-20 de locuri, motiv pentru care am sters acel cont....si motivele pentru care au fuzionat atunci cele 2 universuri nu le-am aflat nici azi....acum asteptam cu interes noua fuziune, care va fi, mai ales ca sunt semnale ca iti poti muta un cont si pe servere straine...poate de aceea dureaza atat de mult pregatirea si anuntarea.

  • Pot sa inteleg entuziasmul cu care asteptati o eventuala fuziune, dar nu pot sa inteleg jalea cu care vedeti amanarea ei. Jocul e acelasi, singura diferenta e ca la fuziune veti inota intre mai multi rechini :)

  • cel putin la ultima fuziune s-a avut posibilitatea de a alege din mai multe universuri tinta, pentru a nu avea doua conturi in acelasi univers....exista un timp limita in care poti alege unde vrei sa duci contul exod...

    Asta a fost la prima fuziune

    Ultima fuziune nu ți-a dat de ales nimic, doar s-a anunțat ca universul "x" și "y" pleacă pe "z"

  • Macar au anuntat cu ceva timp inainte. Dar tot mi se pare ciudat in situatia in care ai 2 conturi mari de cateva zeci de milioane de puncte.

    Mi se pare ciudat si daca din 3 servere ai 1 cont mare de 100 de milioane si 2 mici de 1500 de puncte :))

    In cazul asta?

  • Macar au anuntat cu ceva timp inainte. Dar tot mi se pare ciudat in situatia in care ai 2 conturi mari de cateva zeci de milioane de puncte.

    Mi se pare ciudat si daca din 3 servere ai 1 cont mare de 100 de milioane si 2 mici de 1500 de puncte :))

    In cazul asta?


    Depinde la ce te referi exact.. In cazul in care ai fi printre primele locuri si ai avea 1500 de puncte, sa fi convins

    de faptul ca fuziunea nu s-ar lua in calcul.

    Scenariul de mai sus este posibil in cazul in care conturile de care vorbesti ( cele de 1500 de puncte )

    se afla printre locurile inferioare ale clasamentului.

    Calculul se face bineinteles pe partea superioara a clasamentului, in special al celui de pe rank 1. Totodata caracteristicile

    serverelor exod si a celui tinta joaca un rol destul de important in aceasta decizie.

    (Se incearca fuzionarea serverelor cat de cat asemanatoare )



    Totodata, nu contrazice nimeni faptul ca fuziunea aceea a adus multi jucatori in pozitia de a alege dintre 3 conturi dar un lucru pe care nu

    toata lumea nu pare sa il inteleaga este acela ca Gameforge nu este o asociatie non-profit. Ei exista prin cei ce cumpara

    materie intunecata sau beneficiile pe care le obtii bagand bani in alte jocuri ale lor.

    In comunitoatea Romaneasca a OGame-ului exista foarte putini jucatori activi, si din acestia baga foarte putini materie intunecata..

    Cu acestea fiind spuse si tinand cont de numarul de 70-80 de conturi ( din care 10-12 active ) - pe unele servere , comunitatea noastra este foarte mica, as putea spune ca este aproape in acelasi stagiu in care au fost comuniotatile care s-au dizolvat si au ajuns pe OGame.ORG, asa ca faptul ca inca ne tin deschisi sa ne putem juca este un beneficiu pentru care ar trebuii sa ne bucuram in ciuda faptului cu conturile multiple.


    Ttin sa mentionez ca nu fac referire in a baga expres materie intunecata in joc, dar conditiile din momentul asta de pe aceasta comunitate

    nu prea dau variante plauzibile ambelor parti.

    Nu ii poate invinuii nimeni ca nu vor sa bage bani din buzunar pentru distractia noastra, pana la urma Gamegorge este o afacere

    iar ei trebuie sa produca bani din ce facem noi aici, nu este logic?


    Pe vremuri pana la startul universului Hydra, fuziunile aveau un rol benefic indeplinind cu succes aceasta misiune.



    EDIT: P.S. Faptul ca e X sau Y care mai face bisnita cu materie intunecata sau ca isi sustin productia

    cu potentiatoare la infinit, asta nu inseamsna ca gameforge produce bani indeajuns cat sa acopere target-ul lor.

    Pe langa salariile angajatilor, taxele platite la stat si resursele de internet si energie electica pe care acele servere le consuma,

    trebuie luat in calcul si potentialul profit pe care trebuie sa il produca jocul acesta, in speta si comunitatea asta.


    Cand exista o parte intr-un ansablu pe care nu ai cum sa o controlezi pe depilin si observi ca exista o sectiune care dauneaza sau

    nu se ridica la nivelul mediocru al asteptarilor tale, vei incerca sa remediezi prin rapararea micilor problme, iar in stagiul final prin eliminare.

    Repet, acest OGame este o aface pentru cei de la Gameforge pana la urma.


    Quote

    P.S. pentru a tot stiutori:
    nu exista o flota bine facuta in ogame. flota care o trimiti in atac e ceea care distruge adversarul cu cat mai putine daune. verifica wiki ogame. Chiar eu am scris fraza asta.


    By Bagabontu


    The post was edited 2 times, last by zackey ().

  • la fuziune veti inota intre mai multi rechini :)

    Sharky e numai unul, totusi...

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • Sharky e numai unul, totusi...

    Aha.

    MotanuD: nu-l ai pe MotanuD in lista de Y!M, nu existi!
    Nu faci fs albastru, nu existi.
    -----------------------------------------------------------------

  • Si eu astept fuziunea :D

    Mai intru din cand in cand aici sa vad care e treaba pt. ca mai am si eu un cont pe Antares... 50.698.145 (Locul 10 din 67) :thumbsup:

    Dar parca cu 67 jucatori pe univers nu m-as intoarce :P

  • Am vazut ca mai toate comunitatile au fuzionat

    Unde ai vazut tu asa ceva? Nu s-a facut nici o fuziune pe nici o comunitate.Doar ca unii au putut "jongla" prin alte comunitati prin faptul ca au avut inactivitate si au fost trimisi in universul cimitir.Mai ai de asteptat tinand cont ca "ei" (si prin ei ma refer la ultimile 2-3 persoane care probabil mai lucreaza la jocul asta si au probabil si functii de programatori) s-au chinuit la o v8 atata timp si tot e plina de bug-uri.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?