Show time - Discutii Versiune noua

  • intrebare de incepator, legata de noua versiune....comertul de resurse trebuie efectuat in cadrul pietei sau se poate face si la mica intelegere intre prieteni sau comercianti....am cautat prin noile reguli legate de comert, dar nu am gasit nimic impotriva vechiului sistem, de schimb de resurse.

  • intrebare de incepator, legata de noua versiune....comertul de resurse trebuie efectuat in cadrul pietei sau se poate face si la mica intelegere intre prieteni sau comercianti....am cautat prin noile reguli legate de comert, dar nu am gasit nimic impotriva vechiului sistem, de schimb de resurse.


    Mark Nemo, zic si eu acum ...

    Atat timp cat avem functia Transport evidentiata in meniul flotei dupa ce ai selectat navele si ai introdus coordonatele, sa intelegem ca avem o functie a jocului pe care "nu avem voie" sa o selectam? :)

  • intrebare de incepator, legata de noua versiune....comertul de resurse trebuie efectuat in cadrul pietei sau se poate face si la mica intelegere intre prieteni sau comercianti....am cautat prin noile reguli legate de comert, dar nu am gasit nimic impotriva vechiului sistem, de schimb de resurse.




    Este perfect legala si varianta cu schimburile clasice intre jucatori ( In limitele ratelor oficial legale ), si totodata, si orice trade efectuat prin piata.


    Quote

    P.S. pentru a tot stiutori:
    nu exista o flota bine facuta in ogame. flota care o trimiti in atac e ceea care distruge adversarul cu cat mai putine daune. verifica wiki ogame. Chiar eu am scris fraza asta.


    By Bagabontu


    The post was edited 1 time, last by zackey ().

  • Nava Crawler este un vehicul care se deplasează în șanțuri de mari dimensiuni și mărește producția minelor și a sintetizatoarelor. Este mai agilă decât pare dar nu este deosebit de robustă. Fiecare Crawler mărește producția de metal cu 0.02%, producția de cristal cu 0.02% și producția de Deuteriu cu 0.02%. Pentru un jucător de tip colecționar, producția crește și ea. Bonusul maxim depinde de nivelul general al minelor tale.

    --stiati ca aceasta nava consuma energie ????? am aflat dupa ce pe un alt univers am construit astfel de nave...un exemplu, 100 de crawler-i construiti consuma 5.000 energie....deci pentru a acoperi necesarul de energie, bagi sateliti la greu sau cresti reactorul(care si acesta consuma deuteriu) tinand cont ca uzina solara este demodata dupa un anumit nivel(pt sloturile ocupate).

  • sorry.....cred ca am inceput sa citesc din 3 in 3 randuri....asa este...consuma energie....si doar am citit acel topic....trebuie ca pe viitor sa fiu mai prudent in postari.....merci de clarificari inca o data.

  • Tot ce se modifica, se vrea a fi progres. Ma indoiesc ca exista un creier care gandeste aceste schimbari. Modern este sa scuipi schimbarile si sa vezi cum reactioneaza poporul platitor. Si usor usor, dupa ce cheltuie nervi si bani, sa corectezi solutia.

    Nu exista un creier functional in gameforge! Doar oameni care vin la job si numara reclamatiile si aplauzele, urmand sa reactioneze in consecinta si sa astepte bonus-ul de craciun.

    Urlati cat mai tare, daca vreti schimbare!!!!


    AresS

  • https://prnt.sc/qb97hk


    Si totusi acest bug va fi rezolvat ? Daca ai flote in aer si apesi sa vezi mai multe detalii de la flota, apare bugu respectiv. Pe mobil tot timpu e aceasi problema, nu am cum juca in asa hal, eu joc 95% din timp de pe telefon, cum as putea vedea cand am un transport spre mine, de unde e sau ce se intampla cand vesnic primesc acea eroare cand apas sa vad detaliile.

    Cunoaşte-ţi inamicul şi cunoaşte-te pe tine însuţi; dintr-o sută de bătălii, nu te vei expune nici unei primejdii.

  • [...]

    eu joc 95% din timp de pe telefon, [...]


    Si eu :)


    In all fairness...


    Am descoperit si o corectie sanatoasa pe care o asteptam de la multe deploy'uri incoace: pe interfata pentru moil, pagina a fost lãțitã in dreapta si permite selectrea mult mai usora a lunilor in zoom out maxim, de pe tel, cu un singur 'tap'. Inainte, lunile erau fix in buza ecranului :)


    Pentru un individ care joaca 95% pe tel si mereu isi aduna recolta desfasurand cargo de la flota spre luni, apoi pe planeta, apoi pe luna cu flota... care mai si cauta sa farmeze ici-colo si selecteaza des luni diverse - asta e o gãselnițã buna.


    Si aveti, va rog, si-un pic de rabdare... avem in echipa oameni foarte pasionati de jocul asta care chiar se zbat sa impinga pe conducta tickete pt cele mai arzatoare chestii. Cu rabdare, il rafinam inapoi - pe cat posibil - spre echilibru. Si pe parte de buguri/tehnicalitati si pe parte de dezechilibre diverse intre elemente .


    Deci - enjoy the ride.


    :)

    Cheers!


    qboqik

  • crawler-i consuma energie , deci e nasol pentru cei mai mici. sa faci aproxiamtiv 1,5 sateliti(depinde unde ai planeta) la 1 crawler nu e interesant deloc ca esti o tinta pentru restu , da , merge pentru cei care au armata mare si nu sunt atacati de ceilalti , in rest e degeba. deci daca alegi sa fi colectionar practic beneficiez de ceva bonusuri la productie si curent alte benefici eu nu vad.

  • Piata.. niste rate absurde si de neinteles.. regula cu ratele 3/2/1 max si 2/1/1 min nu-si mai au rostu cu de cand cu Piata. Vinzi 100kk cristal pe 333kk metal ( 316kk dupa taxa ). Deci rata de 1 - 3.3 la cristal / metal. Sau 120kk cristal pe 160kk deut ( 152kk dupa taxa ). Rata de 1-1.3 cristal/deut.

    Cunoaşte-ţi inamicul şi cunoaşte-te pe tine însuţi; dintr-o sută de bătălii, nu te vei expune nici unei primejdii.