Ce masini coduceti

  • Salutare baieti, am deschis acest thread pentru ca vreau sa mi achizitionez o masina de bugetul romanului si nu stiu care ar fii aceea. Voi ce masini detineti si daca sunteti multumiti de ele. Am auzit ca Opelul ar fii mai ieftinache putin la intretinere..

  • Tatal meu si-a achizitionat recent un Opel Astra H 2010 si este f. multumit de el.
    Mai detine si un Hyundai Accent (2003) dar a schimbat o gramada de piese in ultimii ani si l-a cam dezamagit aceasta masina.
    Iar cand iubita mea a luat carnetul acum un an si ceva, a primit cadou ca sa invete sa conduca, un Ford Mondeo "95, si, iti jur ca nu ne asteptam sa fie intr-o stare atat de buna, sa trecem si ITP-ul cu acest cotet :lol: dar isi face treaba. Iar cu 70-80 ron plinul cu GPL zicem si bogdaproste :S:


    Intentionam la anul sau in viitorul apropiat sa ne achizitionam tot un Opel insa modelul Corsa - de preferat cu transmisie pe lant ca am inteles ca cele pe curea cam dau fail...
    Totodata nu excludem sa dam harburile (Hyundai-ul si Ford-ul) pe tickete rabla si sa optam pentru un Renault Zoe (electric). Daca ai buletin de Bucuresti :phatgrin: sa stii ca doamna Firea te ajuta cu un ticket de 10k euro pentru achizitionarea unei masini electrice ... tu mai pui undeva intre 10k-20k (depinde cate tickete de rabla ai)....


    Nu cred ca sunt cel mai in masura sa vorbesc, pentru ca nici nu am carnet, insa ca fin observator daca pot sa zic asa, merg pe Opel.
    N-as zice nu nici la un VW Golf, dar macar sa nu fie de aceeasi varsta cu Ford-ul nostru rotfl

  • Dețin un opel zafira 2001(are și gaz, deci consum mic deși are motor de 1. 8 ) deși e mașina personala, o folosesc și la munca, lucrez într o agenție de publicitate, deci ma plimb foarte mult, într un an de zile am făcut peste 150.000 km și sincer nu m a lăsat niciodată balta la drum, iar ce reparații am mai avut de făcut la ea, a fost destul de ieftin. Fan opel forever, recomand

  • Salutare!
    Marca automobilului contează foarte puțin dacă ne referim la fiabilitate. Ce contează mai mult este cum a fost întreținută mașină respectivă. Nici rulajul nu contează foarte mult, iar dacă pretențiile nu sunt foarte mari, atunci nici măcar vechimea. Pot exista "rable" de 5-6 ani vechime, sau mașini excelente cu 15 ani vechime. Mașinile rulate mai mult sunt chiar mai recomandate decât cele care au stat pe loc perioade îndelungate. Românul, din păcate, in general nu are mare grijă de mașină, cumpără mașina din Germania, o ține 2-3-4 ani, apoi o vinde mai departe fără întreținere asa cum ar trebui.
    Îți recomand să arunci o privire pe forumurile mărcilor care te interesează. Oameni care se plâng de diverse probleme există la toate mărcile. Și cu atât mai mult cu cât oamenii intră pe internet atunci când au probleme, si prea puțin atunci când masina funcționează fără nicio problemă. Tot pe forumuri vei afla si de diverse probleme generale care există la diferite motorizări ale unei mărci (exemple primele 1.2 tsi de la VW, Skoda, Seat care au avut probleme cu lanțul de distribuție, 1.2 tce de la Renault-Nissan-Dacia care a avut probleme cu consumul excesiv de ulei, 2.0 cdti de pe Opel care a avut probleme cu uzura prematură a garniturii (o-ring) de la pompa de ulei, etc)
    Fiabilitatea mărcilor asiatice, mai ales japoneze, nu este un mit. Personal aș avea încredere în Kia/Hyundai care în ultima vreme fac mașini bune. Kia oferă garanție 7 ani. Poți găsi una cu vechime 5-6 ani încă în garanție.
    Am în familie 2 Loganuri luate de noi în 2008 si 2010 si s-au dovedit masini excelente. Fiabile si super ieftine de întreținut. Nu au avut nicio problemă. Intrări in service doar pentru revizie si consumabile. Unul din ele are undeva peste 150k km, celălalt mai puțin.


    într un an de zile am făcut peste 150.000 km


    Cam greu de crezut un asemenea rulaj în România. Și cam greu de crezut să mai fi avut timp și de OGame peste asta.

  • Fiind paralel cu mașinile și întreținerea lor, nu risc SH-uri. Îmi iau o mașină nouă o dată la 7-10 ani. Anul trecut, am mers fiabilitate și mi-am luat Toyota Corolla.

    Sunt atât de inteligent, încât niciodată nu înţeleg nimic din ceea ce spun. (Oscar Wilde)

  • Wildchild, spre exemplu fac un drum de București-baia mare dus întors, in total însemnând 1500 km în 2 zile, ai fi surprins de câți km se pot face în România, iar de ogame m am reapucat de 2 luni pe antares, și joc miner tocmai din aceasta cauza, pentru ca aproape tot ce fac pe ogame, fac la volan, rareori chiar am timp de ogame, și totuși sunt top 25 pe acel univers, deci poți oricând poți îmbina utilul cu plăcutul

  • Nu contează prea mult marca pe care o alegi, dacă ai grija sa ii faci schimburile la timp(ulei filtre) și nu bagi picioru' în acc ca nebunu', o sa aibe viata lunga...
    Și încearcă sa alegi una cu distribuție pe lanț.
    Eu am un Renault gt 4ctrl de vreo 5 ani și singura problema mi-a dat-o clima acum vreo luna pt ca am uitat sa schimb filtrul de polen, când am făcut schimbul anual la filtre în iarna mi-a zis mecanicul ca nu are rost sa schimb și ala de polen pana nu da căldură și odada venita căldură, dau drumu' la clima și îmi baga când aer rece, când aer de afara
    Am scotocit eu un pic la filtrul de polen (era full de praf și frunze)l-am curățat un pic, pus la loc(pt ca nu aveam altul nou) a 2-a zi la atelier mi l-au schimbat și acum merge super.
    În rest, probleme cu motorul nu am avut.
    Oricum, ținând cont ca sunt "fiare" mai devreme sau mai târziu tot o sa se ducă câte ceva, dar contează mult sa ii faci reviziile la timp și la cineva de incredere, altfel, oricât de buna ar fi mașina, fără întreținere, nu tine mult și când cade, cade de tot :)

  • eu am un Peujeot 2008 tip Sandero ...consum 5 l motorina in oras , 3.8 l in afara mers lejer ....sunt super multumit de ea dar cand e de reparat ceva , ma rupe ; am reparat partea dreapta fara , articulatie si am platit 1600 lei deci ....cum crezi ...

  • Personal, sunt fan skoda. am condus mult timp octavia 1.9tdi 2001, apoi octavia 2. acum ma gandesc sa iau o skoda scout ceva mai tânără.


    la toate capitolele, am doar laude: consum, fiabilitate, rezistenta, confort. Pe de alta parte, n-am multe termene de comparatie... pentru Bucuresti mai luasem acum cativa ani un Fiat Panda - un tico ceva mai sofisticat :). Dar nu prea mi-a placut...

  • sa stii ca doamna Firea te ajuta cu un ticket de 10k euro

    Ca sa fim in conformitate cu realitatea, iti da Primaria Bucurestilor, nu doamna vremelnic primareasa, pentru ca nu da din contul lui Pandele-pus-pe-rele. :D


    In rest, orice tanc e bun. :)

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Cea mai buna masina,e Masina Sindicatului.Nu necesita reparatii,nu consuma mult,nu polueaza aerul,nu trebuie platita taxa,ci doar asigurarea.

  • daca nu te deranjeaza doua usi iti recomand seat ibita 2007 da cel cu motorul de 1.9tdi, sunt si cu 4 usi dar ca cel cu doua arata un pic mai bine daca are si chitu fr la 100 CP sau bestial la 130CP daca gasesti.