Am cateva intrebari !

  • Pai sa te intreb draga domn Mao...daca eu lansez MD de 9 ore (ca dehh e univers x1 si lansez la 20 de sisteme distanta cam atat fac) si aparatorul intra online dupa 7 ore si eu retrag atunci iau ban ca fac abuz nu ??Pai ar trebuii sa imi las ripii sa fie sparti ca s-a trezit aparatorul cu 2 ore inainte de MD?
    Deci tu nu vrei ca jocul asta sa mearga inainte ?Tu il vrei si mai mort de atat?Eu sincer cred ca "regula" asta noua este data cu dedicatie!


    Deci cum o ardem...nu mai dam MD ca luam ban sau cum ??Pai baga boss x10 la flota sa facem 30 min cu ripii sa nu luam ban ca le pica la niste tovarasi lunile !

    Gusty : "...impotentei de a juca..." morrrrrr

  • Treaba este ca plang aia care vor sa faca FS (si nu pot din cauza la MD)... adica vmode si nu vor sa fie in vmode permanent dupa 3 FS-uri.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • pai nu se plang unii sa se scoata v mode....acum altii se plang ca nu pot sa bage v mode ?:)))
    mie prea mi se pare ca e regula asta data cu dedicatie

    Gusty : "...impotentei de a juca..." morrrrrr

  • Stimate domn dedicatie, iti atrag atentia sa-ti masori cuvintele.
    Nu este vorba de nici o regula noua ci de respectarea regulamentului!
    Nu se poate inlocui un abuz de vmode, cu un altul de abuz de regulament.
    Nu opreste nimeni pe nimeni sa puna misiuni de MD, atat timp cat sunt justificate si in logica jocului.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • plang aia cu alarme ;) ca nu mai pot fi folosite atata timp cat ai md pe ei. nu vad ce e in neregula sa lansezi md cu 100% indiferent de viteza universului..care mai e scopul ripului? ca exemplu eu poate am o strategie sa lansez mai multe mduri indiferent ca jucatorul este on cand lansez dar din cauza vitezei universului eu poate fac 11h pana la el si exista o sansa foarte mare in atata timp sa uite de ele sau poate vreau sa retrag daca observ activitate la el si lansez iara cu gandul ca el o sa creada ca ii retrag si pe urmatorii...oricum e absurda treaba cu md-ul atata timp cat este lansat cu 100% sa nu zica ca ii faci spam, durata mdurilor e in functie de viteza universelor.
    Asa ca plangaciosilor mai lasati alarmele si jucati ca toata lumea daca vreti sa nu mai palpaie becul rotfl

  • .oricum e absurda treaba cu md-ul atata timp cat este lansat cu 100% sa nu zica ca ii faci spam, durata mdurilor e in functie de viteza universelor.


    Bine punctat ... Atata timp cat este lansat cu 100%,indiferent de viteza universului , nu inteleg de ce s-ar considera ceva contra regulamentului...

  • Bine punctat ... Atata timp cat este lansat cu 100%,indiferent de viteza universului , nu inteleg de ce s-ar considera ceva contra regulamentului...

    Siner,Ruth nu spune adevarul pana la capat. Se lanseaza md din g5 in g2 si astfel misiunea dureaza in jur de 10H. Pe mine nu ma deranjeaza md-urile dar trebuie date in limita regulamentului si actiunea sa aiba sens!
    Asta cu alarmele este relativa,Ruth deschide tichet si se rezolva!
    Bafta in continuare!

  • Trident , eu fac referire la MD-ul dat in conditii normale ...adica aceeasi galaxie , diferenta de cateva sisteme ,in functie de viteza universului....Una e sa dai un MD de la 30 de sisteme pe x1 si alta e sa dai la viteza x3< ,unde timpul este mult mai mic...In momentul in care se lanseaza un MD de la diferente mari de sisteme/galaxii si timp exagerat de mare , atunci da...de acord cu regula de spam...Ideea e ca nu se poate implementa o regula general valabila atata timp cat sunt diferiti factori care influenteaza durata zborului...De exemplu, pe xalynth ce ar trebui sa facem?Sa nu mai lansam nici un md de la mai mult de 5 sisteme?sa stam toata ziua sa facem mobile ,luni,portale in acelasi sistem ?Pai e clar ca se duce si mama lui de tinta...Cat ar fi de nou in joc, automat ca in cateva zile vede luna,intuieste planul si fuge.....ceea ce inseamna ca trebuie sa o luam de la capat nu? Mai adaugi si faptul ca sunt jucatori care imediat dupa spy apar on...Inseamna ca o sa ne ducem la REMAT si dam flotele la schimb pentru vouchere....


  • Cum adică, nu mai ai voie sa dai MD? Cred ca se referă la cei care dau cu 10% sau cu 90% , nu cred ca se referă la cei care baga cu 100%, da și eu făceam pe PEGASUS 8 ore cu Ripii înainte, nu mi-a zis nimeni nimica, dar nu ai voie sa bagi atac cu 10% unde nu este nimica, adică să împiedici pe cineva sa pună VM. Dacă e altfel, ne mutam pe jocurile rapide, unde este interzis sa obstrucționeazi un jucător sa intre în VM, iar ban=permanent în aceste cazuri, acolo, cred ca și aici este tot afla fel....

  • "Salut,


    echipa jocului tine sa atentioneze ca de o vreme s-a observat o crestere mare de lansari de misiuni de distrugere a lunii, misiuni care sunt de multe ori putin sau deloc justificate.
    Va reamintim ca misiunile de distrugere a luni, daca nu au un obiectiv clar si o finalitate logica, intra sub regula de overview spam, si este pedepsita cu avertisment si/sau suspendare.
    Lansarea de misiuni de distrugere a lunii ce au ca unic scop sa tina overviewul adversarului ocupat si sa-l impiedice sa isi desfasoare jocul in conditii optime, este si va fi tratat ca abuz de regulament.


    Va rugam sa fiti precauti pentru a evita neplaceri nedorite de nimeni."


    Cu consideratiune,
    Echipa OGame.ro


    Va rog sa cititi cu atentie,cred ca a fost destul de clar!

  • Nu stiu ce va plangeti voi :).


    Aseara am pus md pe un nab si si-a sters intai luna, apoi si colonia - pana sa ajunga md-ul. :)))


    (ăla nab deranjat de lumina pâlpâindă)

  • @Squaker post-ul se refera in proportie de 100% la Antares
    Poti baga chiar daca primesti md, stergi luna :lol:
    Haideti sa nu ne ascundem dupa deget ca nu e frumos
    Ceea ce se intampla este simplu, un X-ulescu de pe Antares lanseaza md, ca sa existe triunghi rosu permanent si ca dujmanii sa profite si sa lanseze atac cu speranta ca jucatorul nu va observa acel "2" si pierde flota. Ez. Am lamurit-o
    Nu sariti in capul lui Mao, caci avand in vedere ce se intampla, e considerat spam vizual
    @Ruth, si transportul cu 1 rip e strategie mai nou ?
    Edit: Oare cineva citeste ce am scris eu aici? Caci vad ca inca se vorbeste de alarme :bye:

  • ...@ Ruthl3ss kill3r.........te-ai simtit cu musca pe caciula??....de ai sarit asa ca ars......da...despre slugile tale e vorba in post.......adica are planeta cu mine in sistem dar prefera sa dea md de la 3 galaxii distanta...sa faca 10h in loc de 1h30......unde e strategia???......daca nu stii cum se da md fa-ti o programare la echipa noastra sa te invatam.......sau iti mai dam vreo 50 ca sa iei aminte......daca suspectezi alarme......fa nene tichete....cum am facut si noi....iti garantez ca o sa primesti un raspuns,chiar daca nu va fi cel asteptat.....de cand nu mai ai ce sparge ai devenit foarte suspicios......eu nu o sa mai atac decat noskill....ca sa nu mai suspectezi tu ca am pushat vreo flota....dar tu esti obisnuit cu pushurile......ilegale si semilegale......ai fost iertat de 100 de ori si cand o data iti da o decizie nefavorabila sari ca ars.....hotii striga hotii!!!


    - Warn
    Mao

    Lupta pentru a primi ceea ce-ti place sau vei fi fortat sa-ti placa ceea ce primesti...............CUMPAR GAZ !!!

  • nu vad rostu sa iti explic tie strategia ca nu te ajuta ala singuratic :)) u crezi ca daca ai descoperit ce se poate face cu un rip deja vrei sa dai si lectii ? :)))) asa ca de pushuri in locul tau taceam din gura cand oamenii vostri au confirmat lovitura pe Edy printre dinti :)) doar asa sa dai si tu un top 10 ca de altfel esti speriat de bombe sa lansezi un farm la mai mult de 5 sisteme rotfl In toate posturile tale vad doar cum plangi ,ca esti mare jucator dar nu esti in stare de nimica :))) poti sa te mai bucuri cat mai ai timp de Antares pana dau si aici top1 pe tine apoi bagi vmode si astepti universul urmator rofl

  • Simt ca este nevoie iar de interventia regelui!

    Da, eu sunt unul dintre cei care au cerut sa se ia masuri si am trimis mesaje chiar si catre celalate comunitati sa intreb ce este de facut.


    Motivul?
    1. Pegasus: aveam MD de la berzelius din g1 in g3, md cu 100%, in timp ce eu aveam flota jos in alta locatie, care facea mai bine de 10 ore si era retrsas cu cateva minute inainte sa ajunga, timp in care se lansa alt md, pentru ca beculetul rosu sa ramna activ si sa nu pot baga vacanta, motiv confirmat si prin PM.


    2. Aceiasi situatie Antares, timp de o saptamana acelasi tip de MD de la cea mai indepartata galaxie, in timp ce eu aveam flota jos in alta locatie, motivul aici fiind spamul vizual deranjant pentru un jucator atat de activ si de talia mea.
    Aici unul dintre rivalii mei mai mic in grad bineinteles, a incercat o lansare dupa o saptamna gen poate nu vad. Buna gluma!



    Propunerea mea nu a fost sa ia masura impotriva MD-urilor, ci sa se ia masura impotiva acelor MD-uri lansate in mod inconstient.


    - de la cea mai indepartata galaxie, desi tu ai planeta la 2 sisteme de mine.
    - lansate pe online, in timp ce ai flota jos in alta locatie.
    - toata lumea stie ca nu se da MD din g1 in g3, cu un singur RIP, mai si lansezi cand adversarul are flota jos in alta locatie, inteligent tip de a da MD. rotflrotfl


    @Ruthl3ss Kill3r nu are rost sa aduci teorii fara logica, tocmai de asta nu esti tu regele. Un rege e intelept, cinstit, onest si moral!


    Va pupa regele,
    King XP delete!


    SiriusRo rank 1: 30.07.2017 - 23.10.2018(fuziune).
    111 HOF (5 TOP 10 SOLO si 5 TOP 10 ACS).

    The post was edited 3 times, last by xp_delete ().

  • de obicei top 1 se da pe cel mai bun...pe cel care nu a fost spart pentru perioada cea mai lunga.........asa ca daca vei da top 1 pe mine....inseamna ca sunt bun.......pana una alta pe antares am 2 top1 pe tine.....tu vorbesti din amintiri....pai eu sunt noob ca tine sa lansez flota la gramada din g1 in g5????.....daca nu te-ar sustine slugile ai fi zero barat.....prevazatoru iti intra noaptea pe cont sa iti retraga desfasurarile......de vreo 3 ani de cand joc impotriva ta nu am vazut o strategie mai acatarii.....ceva sa demontreze ca esti cine te crezi a fi....doar spy& fly.......iti permiti sa lansezi pe fiecare spionaj pentru ca primesti deuteriu la rata minima....o singura data ai spart si tu o luna si ai pus flota la secunda.....si a venit devilutz si a bagat flota inaintea ta...si recurile pe deasupra...ti-a dat clasa...CLASA........daca mai ai vreo lovitura pe .ro ,data altfel decat spy&fly pune un link aici....strategule......ai dat 250€ pe contul lui florin....si ai primit la pachet si pe al lui cocosu,dar n-ai oameni sa pui pe ele....dragnea e in vmode de cand i l-ai dat....asta e strategia ta.......sa cumperi top1 eco si sa iei resursele de pe el.....daca erai pe .org erai OUT demult pentru asa ceva


    Pushuri si combinatii doar in ticket. Avertisment verbal.
    Tommy-

    Lupta pentru a primi ceea ce-ti place sau vei fi fortat sa-ti placa ceea ce primesti...............CUMPAR GAZ !!!

    The post was edited 1 time, last by Tommy ().


  • Va puapa regele,
    King XP delete!

    Il "puapam" si noi pe el.


    Ironia face ca fix cei ce joaca cu alarma sa fie avantajati de schimbarea asta. Tre sa existe si o parte buna aici, pt noi restu' Dar totusi...