Schimbari caracteristici servere - sondaj

  • M-am abtinut din simplul fapt ca nu joc pe alt univers in afara de Antares - unul care nu o sa sufere modificari de altfel...
    Insa, sunt de parere ca ar fi mers un poll pentru fiecare univers in parte...


    Prea sar sacalii pe Mao; ba ca nu vor aia, ba ca vor ailalta si tot asa...


    Iar capra si varza vor ramane neimpacate pentru o eternitate...


  • de acord cu tine axe....Mao nu poate face mare lucru, decat sa transmita mai sus concluziile sondajului....si eu m-am abtinut in a propune una sau alta, pentru ca aici la noi e ca la nunta...niciodata nu ii poti impaca pe toti...

    ..in alta ordine de idei...am citit mai sus cateva mesaje in care se vorbea de disparitia unor conturi bune de pe univ vechi...asa cum a fost si contul meu de pe U1, pe care l-am sters dupa fuziunea cu jupiter nu pentru ca m-ar fi atacat careva, ci pentru ca fuziunea celor doua univ nu se preta in conditiile de atunci....poate la viitoarele fuziuni, care sigur vor veni, se va tine mai temeinic cont de caracteristicile fiecarui univers.....altfel alte conturi bune vor disparea, iar cei care vor ramane vor fi in vesnica vacanta

  • Aici nu plange nimeni de nimic in afara de tine....dupa atentie.Citeste mai bine!Eu unul fiind pe Xalynth nu sunt afectat de nimic cu fuziunea asta...chiar daca universul meu participa sau nu la fuziune.Doar ca ar fi bine sa intre Xalynth cu Wasat sa am si eu mai multe tinte de farmat...si de ce nu poate scapam de NonAcs + x1 speed !!!

    Xalynth - fleet 2x, ACS


    Ce au vrut baietii din AFGB asta le-ai dat ...GG....adica se schimba mai nimic...viteza x1 sau x2 e cam acelasi lucru
    cum ar fi sa fie x3 flota si NonAcs si fuziune cu Yakini >?

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Ce s-a urmarit de fapt prin schimbarile de caracteristici la servere? Echilibru?
    In momentul de fata pe serverele "batrane" cel mai mult face eco diferenta... in momentul de fata U1 4x, Pegasus 5x, Taurus 6x
    Depinde ce o sa fie la urmatoarea fuziune...

    Varianta proasta.
    La urmatoarea fuziune U1 si Pegasus vor fuziona. Posibil si Taurus.
    Ce va fi?
    Scade viteza flotei pe Pegasus cu 2x, eco ramane 5x. S-a urmarit incetinirea universului Pegasus si accelerarea universului Taurus? La flotele de pe U1 consum 1 deuteriu de la 0.5... :-O. Creste economia la Taurus. Poate Taurus o sa ajunga Pegasus cu o diferenta de 2x la eco dar intre Pegasus si U1 nu era logic sa fie la fel? Parerea mea cu o diferenta de 2 unitati ar fi aratat altfel. Adica U1 4x, Pegasus 6x si Taurus 8x. Nu ma deranjeaza dar daca se vroia echilibru trebuia un plus la eco de genul mentionat mai sus. Oricum o sa existe diferente, chestia ar fi sa fie cat mai mici.

    Varianta buna.
    Daca o sa fuzioneze doar Pegasus cu Taurus schimbarile sunt ok. Schimbarile s-au facut in sensul bun. Cele doua se vor apropia destul de mult pana la fuziune.

    Daca cele doua vor fuziona cu U1 multe conturi vor intra in v-mode de pe cele doua universuri.

  • Lol :)))



    Salut cu entuziasm schimbarile de specificatii. Un re-shuffle pune sangele in miscare :)

  • E prematur sa discutam de fuziuni.

    Echilibrarea s-a făcut special pentru fuziuni. Răspuns greșit, Mao :)

    Singurul lucru inutil, e dezavantajarea universului Pegasus, în timp ce Taurus a primit viteză mărită și la flotă și la eco. În condițiile în care acolo diferența de punctaj nu e mare față de Pegasus.

    Și culmea, scazi viteza Pegasus, doar pentru că un anonim în v mode, a cerut scăderea pentru că altfel era spart prea repede. Culmea, are ripi și vrea flotă de ripi, dar cere scăderea vitezei. Patetic.

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg

  • Echilibrarea s-a făcut special pentru fuziuni. Răspuns greșit, Mao :)
    Singurul lucru inutil, e dezavantajarea universului Pegasus, în timp ce Taurus a primit viteză mărită și la flotă și la eco. În condițiile în care acolo diferența de punctaj nu e mare față de Pegasus.

    Și culmea, scazi viteza Pegasus, doar pentru că un anonim în v mode, a cerut scăderea pentru că altfel era spart prea repede. Culmea, are ripi și vrea flotă de ripi, dar cere scăderea vitezei. Patetic.

    Stai cuminte ca si pe Xalynth e la fel...s-a schimbat din NonAcs in Acs la cerintele unor mineri...Mr Hyde/Mitsaxton (sau ce nume are) si chair si Brandon heat ...ei nu au treaba cu flota (decat cand sunt farmati ca asta inteleg ei ca joaca fleeteri) nu mai zic si de Vyxx care a venit pe server a l;uat un cont si in 2 luni l-a lasat dar totusi a cerut niste caracteristici pe Xalynth ...deci eu cred ca asta inseamna sa cunosti cumunitatea si fiecare univers in parte si ce anume se intempla in fiecare univers! Clar niste caracteristici aiurea ...dar ce sa faci cand te lupti cu morile de vant ?!
    Totusi daca mai e timp sa se propuna si debris in aparare pe Xalynth pentru ca eco x7 si sunt o gramada de testosi care ..de ce sa fie afectate numai caracteristile fleterilor hai sa dam si in mineri putin ca sa fie fair play...sa vedem o sa il doara pe careva in fund de treaba asta ?

    Gusty : "...impotentei de a juca..." morrrrrr

    The post was edited 1 time, last by midfilder: Din cate cereri de df in aparare au fost niciuna nu a fost luata in considerare ...de ce ? Nu exista asa in setarile Gameforge sau cum ?De ce protejam asa de mult minerii?Chiar ar fi bine un univers cum era uni 7 (daca nu ma insel) unde era df in aparare ca sa invete si unii testosi ce inseamna fleet save ().

  • Stai cuminte ca si pe Xalynth e la fel...s-a schimbat din NonAcs in Acs la cerintele unor mineri...Mr Hyde/Mitsaxton (sau ce nume are) si chair si Brandon heat ...ei nu au treaba cu flota (decat cand sunt farmati ca asta inteleg ei ca joaca fleeteri) nu mai zic si de Vyxx care a venit pe server a l;uat un cont si in 2 luni l-a lasat dar totusi a cerut niste caracteristici pe Xalynth ...deci eu cred ca asta inseamna sa cunosti cumunitatea si fiecare univers in parte si ce anume se intempla in fiecare univers! Clar niste caracteristici aiurea ...dar ce sa faci cand te lupti cu morile de vant ?!Totusi daca mai e timp sa se propuna si debris in aparare pe Xalynth pentru ca eco x7 si sunt o gramada de testosi care ..de ce sa fie afectate numai caracteristile fleterilor hai sa dam si in mineri putin ca sa fie fair play...sa vedem o sa il doara pe careva in fund de treaba asta ?

    În legătură cu morile de vânt, ai dreptate. Totuși au mai învățat câte ceva la presiunea utilizatorilor.
    Dar te contrazic cu alte 2 lucruri. Acs a fost cerut de mai multe persoane și chiar tu doreai cândva, așa cum a evidențiat HalfOp. Cât despre viteză, putea fi și 3x. Nimănui nu cred că îi convine x1.

    Apoi, vyxx va reveni pe cont. Nu aș fi lăsat contul pe mâna cuiva care ar fi renunțat după scurt timp.
    În legătură cu Debris din apărare, nu m-aș putea exprima, deoarece s-au schimbat multe.

    Per total, schimbările sunt ok. Pe viitor, ar fi ok o altfel de abordare, precum cea a voturilor direct din joc, așa cum se folosește pe org. Dar probabil lenea primează. Spun lenea, deoarece se vede clar lipsa de activitate, datorită topurilor ce stau cu săptămânile, lunile chiar, fără a fi puse la locul lor.


    Succes tuturor.

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg

  • Mid, tu inca te simti atacat de reptilieni, balaurieni si Soroș?


    Mai mult decat sa ti se dea copy paste cu textul in care si tu te declari pro-acs pe xalinth... n-are nimeni ce sa faca.


    pe de alta parte, daca ignori realitatea si iesi la scena deschisa doar ca sa arati cu degetul chesii si sa contrazici realitatea... mission accomplished!


    #edit: chiar o sa revin pe xalinth. Dar sambata ma insor, n-am chef de bubuieli galactice acum, ca sunt pe ultima suta cu pregatirile. Cum n-o sa am pana la sfarsitul lui mai. Dar fii pe pace, revin. Multumesc ca-mi porti de grija, totusi :)

    The post was edited 1 time, last by vYxx ().

  • Mai mult decat sa ti se dea copy paste cu textul in care si tu te declari pro-acs pe xalinth... n-are nimeni ce sa faca.

    Stiu ca am fost pro acs xalynth dar am fost pro dar si cu o fuziune cu alt univers...aia nu s-a bagat in seama.Poate acum se baga in seama df in aparare...

    Gusty : "...impotentei de a juca..." morrrrrr

  • Si eu am votat deuteriu in cr pt xalinth, nu s-a intamplat si totusi nu ma vezi crucificand admini, nu?

  • Stai cuminte ca si pe Xalynth e la fel...s-a schimbat din NonAcs in Acs la cerintele unor mineri...Mr Hyde/Mitsaxton (sau ce nume are) si chair si Brandon heat ...ei nu au treaba cu flota (decat cand sunt farmati ca asta inteleg ei ca joaca fleeteri) nu mai zic si de Vyxx care a venit pe server a l;uat un cont si in 2 luni l-a lasat dar totusi a cerut niste caracteristici pe Xalynth ...deci eu cred ca asta inseamna sa cunosti cumunitatea si fiecare univers in parte si ce anume se intempla in fiecare univers! Clar niste caracteristici aiurea ...dar ce sa faci cand te lupti cu morile de vant ?!Totusi daca mai e timp sa se propuna si debris in aparare pe Xalynth pentru ca eco x7 si sunt o gramada de testosi care ..de ce sa fie afectate numai caracteristile fleterilor hai sa dam si in mineri putin ca sa fie fair play...sa vedem o sa il doara pe careva in fund de treaba asta ?

    In principiu toata lumea a votat pentru cresterea vitezei la flota si ACS, chiar si tu, nu s-a facut la cererea mea, de parca as fi eu vreun zeu. Daca nu-ti convine, sterge contul, da-l altuia mai capabil sau joaca in continuare, nu mai plange ca o domnisoara.
    x1 nu ajuta pe nimeni, nici chiar pe mineri, in caz ca esti curios.

  • Ai crede ca unu' care spioneaza de sute de ori pe saptamana are capacitatea sa retina niste detalii atat de banale.


    Daca tot ne legam de modul in care abordam jocul ( nu ma definesc a fi miner, este un mod in care imi cresc contul sa zicem... 2.5 trimestre.)


    Dar e ok; e complex probabil pt tine, nu-i nimic.


    Cat despre fletereala, daca am chef sa vad ceva, ma mai uit la hiturile lui Ruthless.
    La cum se misca lucrurile si pe la vecinii din Hades, ai zice ca tu le-ai dat lectii de fletereala ( zeci de mii de spy-uri si atat. Daca prinzi ceva bine, daca nu.. nu).


    Cat despre schimbarile survenite, le salut. :vain:


    #StopBeeingAhater

  • Adevarul trist este ca la lansarea unui univers lumea joaca pentru placerea jocului si in special pentru caracteristicile universului respectiv , din pacate multi nu au forum , doar joaca si caracteristicile care a atras initial jucatorul sa joace pe universu respectiv sunt brusc schimbate ducand multa lume in v-mode. un univers care este non-acs sa devina acs doar pentru ca 2-3 jucatori spun asa nu mi se pare corect , schimbarea este majora in acest caz. U1 si pegasus este este gaura neagra a lui ogame romania :)) ,fuziunea o chestie dintre cea mai ne-corecta miscare dar asta este economia ce sa zic , pe ogame ro se joaca pana la fuziune dupa care se ia de la 0. foarte multi jucatorii la fuziune isi abandoneaza conturile si asteapta noile universuri sa apara , eu cred ca in directia asta ar trebui sa se lucreze ceva de catre cei care duc fraiele jocului. Dar cum zice-am mai sus asta e economia si asta e interesu din pacate , poate pe viitor o sa apara un univers bine structurat , mare si care sa se stie ca niciodata nu va fuziona cu alte universuri si cine vrea sa joace pe termen lung sa aibe unde juca, la fuziune 60% intra in v mod in primele doua saptamani si 90% dupa trei luni , de ce ? simplu ... fuziune sa face cu universuri in care top 10 este mult peste media celor care adera la universu respectiv. Ce am scris mai sus este o parere personala. o Zi buna sa aveti si spor la joc :)

  • un univers care este non-acs sa devina acs doar pentru ca 2-3 jucatori spun asa nu mi se pare corect

    Diferenta o fac cei care se exprima, iar aceia care nu o fac la timpul potrivit se plang dupa. E ca la alageri, daca nu iti folosesti dreptul de vot, accepti ce decid votanti.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • "Salut, va invit sa va spuneti opinia despre ce anume schimbari ar trebui sa facem la caracteristicile serverelor."
    Mao : ideea ta din aprilie se cam bate cap in cap cu preceptele democratice pe care vrei sa ni le inoculezi. Daca ne-am duce sa votam in RL spunandu-ne fiecare opinia despre "ce schimbări ar trebui sa facem", s-ar duce dracului tara asta mai ceva decât se duce acum.


    Daca te vei duce la vot, te rog sa observi diferența între scrutinul real și cel pe care îl tot invoci, artificial: peste o săptămână vei fi chemat să îți dai cu părerea în legătură cu 2 întrebări bine determinate și cu o lista cu partide. La "scrutinul" de care te prevalezi in justificarea unor decizii de schimbare a regulilor in timpul jocului, ceri ca fiecare sa vina cu idei.


    Personal, sunt conștient că Ogame este un concept privat, in care regulile sunt făcute de proprietar și schimbate după cum vrea el. Dar nu veni cu lozinci de genul "diferența o fac cei care se exprimă", când știm toți că nu e așa.


    Daca vroiați să fiți transparenți și să arătați că, într-adevăr, contează parerea celor care se exprimă, ați fi făcut un sondaj real, nu un simulacru care sa dea impresia de consultare.

    The post was edited 3 times, last by joyspeed ().

  • Personal, sunt conștient că Ogame este un concept privat, in care regulile sunt făcute de proprietar și schimbate după cum vrea el.


    Daca vroiați să fiți transparenți și să arătați că, într-adevăr, contează parerea celor care se exprimă, ați fi făcut un sondaj real, nu un simulacru care sa dea impresia de consultare

    Domnule @joyspeed, in virtutea a ceea ce spui corect mai sus, intr-adevar OGame este un produs al unei companii private, si in logica acestui fapt real, se puteau face orice modificari fara sa fiti consultati, asa cum statueaza Termenii si Conditiile jocului.


    Sa ma acuzi ca am organizat un simulacru de vot, e deja lipsit de politete.
    Inteleg ca unii nu pot gandi singuri solutii preferand sa alega dintr-o grila, dar nu este ceea ce urmaresc eu. M-a interesat feedbackul real al comunitatii, feedback exprimat in propozitii si fraze, deoarece cred ca utilizatorul roman de ogame este unul cu o inteligenta sclipitoare, ce poate mai mult decat sa bifeze solutii prestabilite intr-o grila.
    Ca unora din voi nu le place rezultatul...Nu pot multumi pe toata luma, nicidecum! De aceea, va rog ca data viitoare sa va exprimati doleantele, sa sa va organizati la nivel de amici, prieteni, membrii de aliante, pentru o opinie coerenta la nivel de grup.


    Pana atunci, topicul si-a atins scopul, asadar :closed: .

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS