Discutii Fuziune

  • la fuziunile anterioare cei care aveau 2 conturi au fost obligati sa le stearga. Acum s-a dat posibilitatea sa la puna in vm si sa le poata da mai departe ceea ce este deja un pas in plus.

    daca tu numesti asta un pas inainte inseamna ca nu prea ai treaba cu jocul asta...

    Gusty : "...impotentei de a juca..." morrrrrr

  • serios?
    Uite eu, asa de kiki riki imi deschideam acum 2 ani cate un cont pe fiecare univers romanesc. Ce era de facut la fuziune?
    Fiecare si-a ales universurile cum l-a taiat capul iar acum suporta consecinte care era clar pentru toata lumea, vor veni.
    Acum ca au venit apar acei nemultumiti.
    Invatatura de minte nenicule... :)
    Si da. Nu am nici o treaba cu jocul. Las asta in seama celor ca tine, "pro". Plecaciuni!


    @ceea ce nu inteleg unii este ca oricum ar fi amestecat universurile la fuziune mereu s-ar fi trezit cativa cu 2-3 conturi ce ajung in universul tinta. Era inevitabil. Pana la urma si universurile ramase vor fuziona, este clar. Peste 2-3 sau 4 ani... dar vor FUZIONA!


    Ogame te invata, inainte de toate, sa vezi jumatea plina a paharului gol!

    The post was edited 1 time, last by Nevers ().

  • Domnule Nevers daca am conturi pe mai multe uni ..de ce nu suntem lăsați sa optam ptr. Un uni unde nu am cont?de ce ne fuzionează cum vrea osul lor ?cred că asta ar fii soluția ce se tot kk pe ei atât?

  • de ce nu suntem lăsați sa optam ptr. Un uni unde nu am cont?

    Pentru ca joci unde vor ei.Singura ta optiune cand ti-ai facut cont a fost daca bagi bani sau joci gratis.Si eu as vrea sa am contul de pe Jupiter in alt univers fata de U1 (unde am deja cont si am sa renunt la el) dar sunt sigur ca si asa erai aparut pe forum sa marai cand iti apareau conturi de +200G la general.Si pe de alta parte pe ce univers joci tu sau mai bine zis stai in vacanta?


    Unii dintre voi aveti conturi de maxim 10kk puncte la general pe care le scoateti din vacanta doar la echinoctiul de toamna si de vara.Sunt altii care au si ei conturi mai multe si nu se plang atat.
    Cum am mai zis... la cine nu convine intotdeauna exista farmerama pe facebook.


    Daca nu exista alte solutii legat de fuziune si optiunile ei... asta este si ramane sa ne adaptam.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Auzi mai squaker.....de unde ai mai apărut și tu ?nici nu am auzit de tine in14 ani de orgame și ai inceput sa pupi lumea ? Zii sa -ti moara la intrare că nu-ți scoți un ochi de oftica când pierzi conturile in care ai băgat banu.,..normal sa nu te ataci knd joci cu o grămadă de conturi de suport...lasă gălăgia și joc de glezne până la fuziune


    - Warned by Mao

  • Auzi mai squaker.....de unde ai mai apărut și tu ?nici nu am auzit de tine in14 ani de orgame și ai inceput sa pupi lumea ? Zii sa -ti moara la intrare că nu-ți scoți un ochi de oftica când pierzi conturile in care ai băgat banu.,..normal sa nu te ataci knd joci cu o grămadă de conturi de suport...lasă gălăgia și joc de glezne până la fuziune

    Nu ai prea multe-n cap si sper ca esti sub varsta de 14 ani ( si nici atunci nu se explica ce aberatii poti posta).
    Nu mai zic de faptul ca-n trecut erai in genunchi sa iti fie sters contul de forum.


    PS: Nu-mi moare la intrare pentru ca pana acum m-am jucat cum am vrut pe contul respectiv fara conturi suport si smenarii.Si as mai incerca sa iti explic ca "oftica" nu este sinonim la "suparare".Cat despre banii care i-am bagat eu in joc nu au fost ca "investitie" ci ca proasta judecata de moment (indiferent de suma).Poti baga si 30.000$ ca apoi in 24h ogame.ro sa fie inchis... crezi ca era suparare sau oftica? rotfl

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • salutare,


    Toti aveti dreptate fiecare in felul lui; va rog mult sa pastram un minim de decenta . Nu e cazul sa ajungem sa ne certam pentru ca , intelegeti cred, ne certam aiurea! Deciziile sunt luate de la centru nu din Romania!
    Ideea e sa fie cat mai multi jucatori nu CONTURI! Incercati sa vedeti asa lucrurile si nu va mai enervati. Nu se schimba nimic doar ne enervam si ...din pacate ...ne jignim!
    Argumente vor fi mereu si pro si contra. totul e sa fim civilizati!


    spor! si nu uitati : E UN JOC!

  • Nu înțeleg de ce oamenii se cearta atât și de ce cred cei din staff ca acest joc mai poate fi salvat. În primul rand, nimeni nu o sa continue sa joaca chiar din primele minute când se loghează. Videoclipul de prezentare este promițător, imdar când intri în joc, te lovești de cruda realitate. Deci din start noii jucători sunt mințiți. Asta conduce la un rage quit destul de mare dacă e sa ma întrebați pe mine. Iar, ogame-ul mănâncă foarte mult timp, timp pe care oricine ar prefera sa îl folosească într-un mod cât mai constructiv, jocul necesitând o atenție foarte sporita. Nu sperați la imposibil. Ogame moare, mineritul e la putere iar după ce se vor pierde flote inainte/după fuziune în încercarea de a fi pe primele locuri, nimeni nu va mai juca :)

  • Va recomand cu caldura sa fiti decenti.
    Nici unul din aspectele fuziunii nu pot fi modificate, nici de staff, nici de jucatori.

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

  • Singura ta optiune cand ti-ai facut cont a fost daca bagi bani sau joci gratis.

    Word.

    de ce cred cei din staff ca acest joc mai poate fi salvat

    De unde concluzia asta?!
    MotanuD cel putin nu mai crede asta de prin 2008. Din ratiuni. Dar crede in sansa comunitatii motiv pentru care inca e aici.

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • Pana la urma parerea jucatorilor nu conteaza. Pacat de timpul pierdut si asa cautam un motiv sa renunt din 2016.

    Total eronat, parerea jucatorilor conteaza foarte mult insa acolo unde se poate tine cont, si are relevanta.
    Enumar in acest sens forumul ogame origin unde o multitudine de idei bune ale jucatorilor au fost insusite iar in prezent sunt parte din joc, apoi diferite unelte (Antigame, Universe View etc, de ex) care au primit aprobare, participarea periodica la deciderea caracteristicilor pentru noi universuri etc.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Salutare,


    As vrea sa punctez cateva observatii personale, referitor la discutiile de pana acum:

    • Negativismul nu e sanatos: din pacate, majoritatea jucatorilor taxeaza cu incrancenare "jumatatea goala a paharului" si uita sa mai caute aspectele pozitive.
    • Ogame este o provocare pentru fiecare jucator - provocarea de-a prospera indiferent de conditii. Cu cat conditiile sunt mai severe, cu atat victoria este mai greu de obtinut dar si satisfactia mai mare.
    • Strategia e aceeasi indiferent de tehnicalitati, precum cele mentionate. Singura variabila reala e numarul de jucatori. Ghiciti ce face fuziunea :)
    • Fiecare pare sa-si doreasca crearea unui context favorabil lui/ei; ce super-strategi sunteti, daca tot ce va doriti e sa fie mai usor, mai adaptat stilului si contului vostru?
    • Prea putini mai saluta o provocare, majoritatea va doriti conservarea status-quo-ului. Iesirea din zona vine cu lectii pretioase si face diferenta intre indivizii care doar dau click-uri si indivizii care dezvolta strategii si cauta constant sa-si imbunatateasca jocul.
    • Ogame este un produs. Poate majoritatea sunt prea implicati emotional si pierd asta din vedere, dar scopul lui este sa aduca profit. Configuratia fuziunii propuse este rezultatul calculelor de business intel. si reflecta scenariul cu incasarile cele mai consistente pentru dezvoltator.
    • Prea multi uita sa se mai bucure de joc. Daca ce se intampla aici va cauzeaza doar frustrare, suparare, tristete, etc, de ce mai zaboviti? Scopul unui joc e sa relaxeze si sa distreze.
    • Pentru eternii trisori asta e o oportunitate minunata sa-si comaseze conturile de push/trade.
    • Pentru jucatorii onesti, orice fuziune e o ocazie sa taxeze conturile de push ale trisorilor, pentru ca stim cu totii - acelea sunt cele mai vulnerabile, jucate cu jumatate din atentie.
    • Atacurile la persoana nu rezolva niciodata nimic, doar releva ca cei 7 ani de-acasa au fost facuti la fara-frecventa. Nu schimba nimic in derularea jocului.
    • Contrar parerii mele, inca mai sunt jucatori bine intentionati si optimisti in comunitatea asta. (nu stiu ce-i tine aici, dar asta-i treaba lor)
    • Cei mai guralivi critici ai actualei fuziuni sunt, cel putin majoritatea daca nu chiar toti, mediocri dpdv strategie ogame. fara realizari notabile. In oglinda, jucatorii cu prestanta isi vad de joc si cauta sa speculeze aspectele pozitive. De ce nu cautati sa invatati ceva din atitudinea lor?


    Lista poate continua, dar ma opresc. Vreau sa urez succes si celor optimisti dar si cantitatii masive de "carne de tun"!


    Cheers!

  • Bine spus vYxx. Pana acuma toti asteptau si se intrebau cand mai vine fuziunea aia si acuma cand a venit se gaseste unul altul sa nu ii convina cate ceva.Eu unul imi doream ca Ursa sa fuzioneze cu un univers mai puternic gen Sirius unde sunt conturi de 2-3 ori mai mari ca al meu sa pot sa imi dau interesul mai mult ptr a ajunge in top dar nu a fost sa fie...poate la urmatoarea fuziune.In alta ordine de idei sa va bucurati de fuziunea asta ca pana la urmatoarea o sa va creasca barba pana la genunchi.
    Spor doresc la toata lumea ! :beer:

  • Uite o parere demna de citit din toate punctele de vedere/observare! Bravo! Salud! :beer:

    Jucatorul heruur iti spune urmatorul lucru:
    da Mihaita... cat de bine ma intelegi.... :))) Bravo... daca nu reciclam ma lasam de joc... dar am avut ambitia sa nu il las sa ia nimik.... cu pustoaica pe un picior, cu o mana invarteam o lingura in laptele ei (pregateam biberonul de seara fiindca nevasta-mea facea baie) si cu cealalta mana pe shoarec.... l-am facut pe fraier... L-AM FACUT...

    The post was edited 1 time, last by beast ().

  • Ma scuzati ca intervin, am si eu o intrebare, s-a anunta fuziunea in octombrie, poate gresesc, dar suntem in octombrie si niciun anunt cu o zi si o ora de fuziune, o sa aflam cu 3 zile inainte de fuziune ca se va face fuziunea sau cum se procedeaza ? Nu prea urmaresc forumul de cand a "decedat" universul pe care joc si as dori totusi sa stiu si eu cam in ce fel sa-mi fac strategia pe urmatoarea saptamana ...

  • pe org deja sa anuntat,marti va incepe si dureaza cam doua sapt pana se finalizeaza...mai mult ca sigur si aici va fi la fel doar ca nu au apucat ai nostri sa posteze pt ca e tarziu...probabil maine dimineata va fi postat si la noi.

  • pe org deja sa anuntat,marti va incepe si dureaza cam doua sapt pana se finalizeaza...mai mult ca sigur si aici va fi la fel doar ca nu au apucat ai nostri sa posteze pt ca e tarziu...probabil maine dimineata va fi postat si la noi.

    Acelasi lucru si pe .it, marti va incepe!

  • foarte frumoase si cuprinzatoare cele scrise de vYxx....bravos ca ai pus punctul pe i...
    PS: asa suntem noi romanii, carcotasi si clevetitori si astea ne-au intrat in sange si nu prea ne fac cinste.