Fuziune servere

  • Am hotarat cu echipa mea de moderatori sa lasam topicul liber la exprimare, insa unii din voi inteleg gresit acest lucru, si persista in a incalca regulile forumului.
    yoy_1128, considera acest comentariu ca si ultim avertisment.

    Acum mister da-mi ban. Nu am inteles gresit. Asta e purul adevar. Dar vad ca pe voi va supara adevarul. Joc oGAME de peste 3 Ani in special pe Jupiter Kassy si orion. de un an si ceva mai joc si pe ANtares.de. Nu ati adus nimic nou in joc, nu ati creat absolut nimic care sa atraga noi jucatori. va-ti complacut in situatia asta. si acum veniti si imi ziceti ca trebuie sa renunt la un cont. va spun eu celor din G.F. putin le pasa de noi. pe ei ai intereseaza banii. Pe ei nui intereseaza ca noi suntem nemultumiti de noile schimbari.


    P.S. Nu stiu de ce ma agit asa tare. ca in fond eu vin cu contul de pe Kassy. Dar nici nu imi place sa-si bata altii joc de mine


    o seara buna sa aveti


    - Am inteles mesajul, nu trebuie sa repeti de 10 ori acelasi lucru.
    - Spam.
    Mao

  • Eu joc OGame de peste 10 ani (nu exista >ro pe vremea aia), am fost si nr. 1 in UNI. 16.org vreo 2 ani.
    Toate aceste neajunsuri care duc la scadderea constanta a jucatorilor nu se vor opri si vor duce inevitabil la "moartea" jocului in toate extensiile nu numai in Romania.
    S-a crezut ca daca se vor infiinta Universuri noi jocul se va revitaliza. Nu s-a intamplat asa deoarece dupa o perioada de entuziasm de inceput toate universurile se sting din cauza dezechilibrului de forte. Exemplu: daca ai pierdut o flota mare nu mai ai nicio o sansa sa revii in lupta cu cei mari si astfel te lasi de joc. Situatia este mult mai dramatica decat pare deoarece dintre toti jucatori inregistrati cca. 70 % sunt in V-Mode.


    Am mai spus-o si o mai spun odata poate in al 13-lea ceas va fi auzita:
    Exista doua solutii pentru revitalizarea jocului:
    1. Sa nu mai fie permis construirea de flote infinite. Sa fie stabilit un numar de puncte de flota maxim (fiecare nava sa aiba un nr. de puncte de flota si jucator sa isi aleaga componenta flotei cum vrea dar sa nu depaseasca nivelul maxim. Astfel un jucator invins va putea reveni cu o formula noua de flota si se va putea lupta cu sanse reale pentru revansa. Obs. ACS-ul nu poate suplini dupa cum s-a vazut cele spuse de mine mai inainte;
    2. Sa coste resurse si stationarea flotelor nu numai deplasarea lor.


    Va urez succes dar ar fi bine sa va ganditi la ce am scris!!!!!


    Cu respect ULISSE_MARIUS

  • Un numar finit de nave sau o valare finita a navelor e doar utopie. Am spus acum 7=8 ani ca solutia este server cu durata de viata limitata. Se declara jucator castigator de server, alianta castigatoare, cine are cap isi face planuri de dezvoltare si de razboi pt perioada data de timp si castiga serverul. Apoi serverul se reseteaza se baga caracteristici noi si te inscri din nou daca vrei. Castigatorii sunt premiati cu tikete cu care pot cumpara materie pe un viitor server sa zicem intr-o perioada limitata de timp de o luna. Se da rang pesonalizat pe forum de castigator de server si atunci sa vezi agitatie si batalii pt castigare de server si pt ranguri.
    Eu de ex am fost no 1 pe draco jupiter si kassy ...crezi ca mai stiu multi asta? Asa ai un obiectiv pe care te bati sa il atingi. Sa ajungi no 1 la sfarsitul de server.
    Tot ce am propus acum multi ani au ajuns astia de la gf sa puna in aplicare pana acum. A mai ramas serverul cu timp limitat. O sa vezi ca o faca si pe asta. Doar sa nu fie prea tarziu...

  • Culmea dar am citit comentariile in proportie de 90% si chiar ma mir de ce am citit....


    Nu o sa stau sa intru in polemici cu nimeni dar o sa va spun doar atat ... cand capella (pe atunci capella avea 2 ani in fata hydrei) a fuzionat cu hydra flotele fleeterilor de acolo (ex: Razvan / marius / Cucusor) erau de aproximativ 5-6 mai mari ca a mea care inainte de fuziune era undeva in top 5 daca nu ma insel prea amarnic.Daca aveti indoieli ii puteti intreba pe cei in cauza care au venit dupa capella pe hydra.


    In decurs de 2 luni am reusit sa o triplez nu acelasi lucru au putut face si ei.


    Acuma puteti lua chestia asta ca o lauda de sine sau un indiciu ca daca vin niste flote mari pe uni asta nu inseamna ca automat pierdeti ceva,pentru ca odata cu flotele alea mari vin si tinte mai multe.


    Insa cum vad eu problema.... vis a vis de "cearta" care a izbucnit in legatura cu fuziunea este ca unii s-au obisnuit sa nu mai fie vanati si sa doarma linistiti cu flotele pe jos probabil si intr-o alianta care detine controlul universului, un fs corect e extrem de greu de prins.


    In rest sa aveti un joc placut in continuare

  • Dupa cum vad eu situatia niciodata nu va putea fi toata lumea impacata.


    Eu joc doar pe U1, asa ca nu pot avea o parere clara despre celelalte universuri intrucat nu cunosc foarte bine situatia de acolo. Cert este ca o fuziune chiar prinde bine. U1 este mort si are nevoie de o dezmortire. Ca miner 4x economie suna bine, insa mi-e teama ca nu va inviora universul, intrucat vor veni doar mineri si testosi, asadar nu stiu cat se va schimba situatia. Fleeterii cu siguranta nu vor alege U1 cu 1x viteza flota si 4x economie.


    Altfel, pe celelalte universuri lumea este revoltata din cauza diferentei mari de puncte. Intr-adevar, ar fi urat sa ajungi de pe primele locuri undeva jos, in top 40-50, insa alta solutie nu prea este. Jocul trebuie "inviat" pe toate universurile dupa cum vad eu situatia. Chiar daca este activitate ceva mai multa pe universurile noi spre deosebire de cele vechi, in niciun caz aceasta activitate nu este la nivelul activitatii de acum 6-7 ani de exemplu.

  • Altfel, pe celelalte universuri lumea este revoltata din cauza diferentei mari de puncte. Intr-adevar, ar fi urat sa ajungi de pe primele locuri undeva jos, in top 40-50, insa alta solutie nu prea este. Jocul trebuie "inviat" pe toate universurile dupa cum vad eu situatia. Chiar daca este activitate ceva mai multa pe universurile noi spre deosebire de cele vechi, in niciun caz aceasta activitate nu este la nivelul activitatii de acum 6-7 ani de exemplu.



    Problema e ca nu prea ai ce ,,invia".....fuziunea e o optiune temporala....in cateva luni universurile o sa revina la normal...la aceiasi moarte cilinic.
    Problema nu e nr de servere....sau ce univers fuzioneaza...si faptul ca ogame nu prea mai atrage jucatori.


    Carl von Clausewitz'' wrote:

    Războiul este o continuare a politicii prin alte mijloace.

  • Un numar finit de nave sau o valare finita a navelor e doar utopie. Am spus acum 7=8 ani ca solutia este server cu durata de viata limitata. Se declara jucator castigator de server, alianta castigatoare, cine are cap isi face planuri de dezvoltare si de razboi pt perioada data de timp si castiga serverul. Apoi serverul se reseteaza se baga caracteristici noi si te inscri din nou daca vrei. Castigatorii sunt premiati cu tikete cu care pot cumpara materie pe un viitor server sa zicem intr-o perioada limitata de timp de o luna. Se da rang pesonalizat pe forum de castigator de server si atunci sa vezi agitatie si batalii pt castigare de server si pt ranguri.
    Eu de ex am fost no 1 pe draco jupiter si kassy ...crezi ca mai stiu multi asta? Asa ai un obiectiv pe care te bati sa il atingi. Sa ajungi no 1 la sfarsitul de server.
    Tot ce am propus acum multi ani au ajuns astia de la gf sa puna in aplicare pana acum. A mai ramas serverul cu timp limitat. O sa vezi ca o faca si pe asta. Doar sa nu fie prea tarziu...


    Este corecta si varianta ta (am jucat astfel de jocuri si erau chiar mai dure din puct de vedere al luptelor decat luptele pa OGame).
    Oricum ideea de baza ar fi cajucatorii pasionati care isi pierd flota din diverse motive sa aiba posibilitatea reala de a reveni in joc cu sanse de revansa. Cand eram nr 1 pe Uni 16.org (acum vreo 7 ani) aveam cea mai puternica flota individuala, dar alinata mea s-a destramat, ca urmare am fost supus unei presiuni continue din partea a vreo 12 jucatori de top din doua aliante rivale. Desi aveam cea mai puternica economie (eu jucam ca Raider) si puteam sa fac 5 RIP-uri la 2 zile sau alte nave echivalent ca resurse nu as fi putut face fata deoarece ei si-au plantat plenetele in sistemele mele si ma vanau 24/24. In consecinta am intrat in V-Mode si nu am mai jucat.
    Daca, cum spui, ar fi fost server cu durata finita sau cum am zis eu numar finit de nave as fi luptat si indiferent de rezultat as fi revenit in joc....
    Asa am ales alte jocuri mai interesante desi contul care a fost mutat pe Uni 1.org nu l-am sters.

  • Interesanta discutia.
    Imi place in primul rand partea cu ce face ala de pe uniX cand vine ala de pe UniY cu de 5 ori mai multa armata .
    Pai hai sa va zic eu ce face: eu sunt pe locul 17 la puncte de armata adica cel de pe primul loc are de 5 ori armata mea. si cu toate aste, sunt locul 7la armata distrusa si locul 5 la PO.
    Acum, exista si alianta. Daca esti atacat, poti cere ajutor. Nu doar atunci cand ataci. Plus ca ai un timp la dispozitie in care poti sa-ti ridici flota sau minele ptr a face fata Exodului.
    Cat despre Fuziuni... cand se vor termina optiunile actuale, pregatiti-va sa ne unim cu alte tari (si sa jucam pe servere gen CE)
    O regandire totala a jocului, campanii de reclama in media, premii, reducerea posibilitatii de explozie a unui cont in defavoarea altor 10, grafica. Sunt multe lucruri care pot invia jocul. Dar nu tin de noi. Noi il jucam si atat

  • Este corecta si varianta ta (am jucat astfel de jocuri si erau chiar mai dure din puct de vedere al luptelor decat luptele pa OGame).
    Oricum ideea de baza ar fi cajucatorii pasionati care isi pierd flota din diverse motive sa aiba posibilitatea reala de a reveni in joc cu sanse de revansa


    Foarte buna idee! Adica asa?


    Campuri de epave

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

  • V-am ascultat, am cerut, s-au aprobat urmatoarele:


    Serverele au fost selectate astfel:


    Server exodus, fuzionat:

    • (101) Andromeda
    • (108 ) Hydra
    • (112) Leo

    Destinatie: Servere tinta (target) cu caracteristici noi:

    • (s1) Uni1 (2x eco/flota, ACS, 40% CR, 9 galaxii)
    • (s110) Jupiter (4x eco/flota, ACS, 50% CR, +25 campuri, 7 galaxii)


    Server exodus, fuzionat:


    • (111) Kassiopeia
    • (104) Draco
    • (114) Nekkar


    Destinatie: Server tinta (target), cu caracteristici noi:


    • (113) Mizar (3x eco/2x flota, ACS, 50% CR, +25 campuri, 7 galaxii )


    Server (116) Pegasus va ramane asa cum este, fiind mai nou.
    Server (115) Orion, ramane de sine statatorr, fiind scos din lista de universuri target, asadar nu se supune fuziunii in nici un fel.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • felicitari Mao si celorlalti care ati trimis la GF doleantele noastre...cel putin s-au rezolvat o parte din acestea..orion ramane inafara asa cum au cerut majoritatea de pe acel univ...si o idee buna marirea vitezei univ 1...parca altfel suna acum fuziunea..inca o data bravos
    ...ps: singura parere de rau e ca pierd un cont pentru ca nu am unde sa-l duc...

  • am o mica nelamurire....cei care merg pe un univers in care planetele au +25 sloturi vor primi si planetele lor aceste 25 de sloturi suplimentare???daca da, ar fi bine...daca nu, este un dezavantaj fata de cei care le au....

  • Echipa RO s-a descurcat excelent! Bravo! S-au aprobat mare parte din modificari, e destul de bine.

    Sunt atât de inteligent, încât niciodată nu înţeleg nimic din ceea ce spun. (Oscar Wilde)

  • asa ar fi normal sa primeasca fiecare 25 cimpuri in pls..si cei care migreaza si cei care au conturi acolo

  • [color=#009900]Bonusul de 25 campuri la planeta principala se va acorda tuturor, fara discriminare.[/color]

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Bun e un rezultat frumos obtinut de intreaga comunitate romaneasca cu sprijinul Staffului ogame ro. Acum sa bem ceva ca meritam.


    In privinta caracteristicilor unui server este evident ca toti ce vor juca pe acel server vor beneficia de caracteristicile serverului. In speta noastra toti vor avea +25 campuri la planete.

  • Intrebare...pentru cei cu planete in g8 si g9, cand migram in univers cu 7 galaxii ce se intampla?

    Sunt atât de inteligent, încât niciodată nu înţeleg nimic din ceea ce spun. (Oscar Wilde)