Retragere "tactica" automata

  • Buna,


    apar si eu cu o intrebare "tehnica", care pe moment ma depaseste.


    Acea retragere tactica automata, care este exact functionarea eie.


    Intrebarea vine dupa atacarea unui jucator, care a pus (v), si la atingerea atacului flota a fost "ridicata" automat.


    Multumesc,
    Luuser¿

  • Daca tinta ta e alba,ratia flotei depaseste 5/1(3/1 daca are Amiral) si are sub 500k pct(aparatorul per total) flota evadeaza.
    Daca tinta e galbena nu evadeaza indiferent de situatie.
    Daca e bandit flota nu evadeaza.
    Ratia flotei se calculeaza:
    Res bagate in flota de atacator/(impartit) la res bagate in flota de aparator.
    Satelitii,probele si ripii nu evadeaza niciodata.
    Daca nu vrei sa ti se retraga flota poti selecta asta din meniul flota.

  • Mersi de detaliile oferite.


    Urmatoarea intrebare: este un "feature" sau un "bug" "miscarea" flotei prin aceasta retragere cand jucatorul este in vacanta ?


    Gen:
    Jucator A spioneaza B, si apoi ataca.
    Jucator B apare, si activeaza vacanta.
    Jucator A nu mai poate spiona, flota jucatorului B se ridica automat sus la impact.

  • Jucator A nu mai poate spiona, flota jucatorului B se ridica automat sus la impact.


    Vorbești serios ? Dacă intră în vacanță, automat trebuie să fie imposibil să mai miște flota. Pentru că nici tu nu poți băga v mode dacă ai flote în aer.

    Și nu mi se pare normal, ca o flotă să fugă, dacă acel cont este în vacanță.

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg

  • Retragerea tactica




    Atunci cand esti atacat de catre un adversar puternic, flota ta poate evada in anumite situatii:




    -Daca raportul de flote depaseste raportul 5:1, flota ta se poate
    retrage. De aceea unitatile flotei atacatoare sunt comparate cu
    unitatile flotei


    aparatoare -Cei care au angajat un Amiral pot seta o limita mai joasa
    (3:1) la care flota lor sa se retrga din fata atacantilor. Acest lucru
    se poate seta din meniul “retragere tactica”.


    -Unitatile defensive nu vor fi luate in calcul iar navele civile doar cu 25% ( rotunjit ).


    -Unitatile flotelor la atacuri sau aparare SAL sunt adunate


    -Retragerea tactica are loc automat in momentul luptei si are nevoie de
    1,5 ori mai mult deuterium cat ar trebui flotei sa zboare catre o
    pozitie


    invecinata ( daca nu exista suficient deuterium pentru toate navele, flota nu va evada )


    -Dupa evadare, flota este imediat disponibila


    -RIP-urile, probele de spionaj satelitii solari si flotele aflate in aparare SAL nu evadeaza


    -Evadarea flotei poate fi dezactivata pentru lovituri de luna




    Alte situatii in care retragerea tactica nu are loc






    -Retragerea tactica/evadarea flotei ) este legata de protectia
    jucatorului incepator si deci inceteaza dupa 50.000 puncte respectiv
    500.000 puncte ( pentru universurile noi ).


    - Flotele jucatorilor inactivi nu evadeaza


    - Flotele nu evadeaza in cazul luptelor onorabile ( vezi capitolul despre lupte onorabile)


    - Flotele pot evada doar complet, daca deuteriumul nu ajunge pentru totate navele, nici una nu va evada.






    Observatii: Nu intodeauna flota va evada. Daca este depasita rata 5:1 e ca la sansa de luna ai noroc evadeaza n-ai, ai pierdut-o

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

  • Totuși nimic nu răspunde la întrebarea:


    Cum e posibil, ca flota jucătorului aflat în v-mode, să evadeze ?

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg

  • Nu stiu, oscilez intre bug si feature, dar nu pot fi sigur.

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

  • Gusty : daca nu vorbeam serios nu puneam intrebarea :)


    @GO / GA: ne puteti da oare mai multe detalii daca este un "feature" sau un "bug" ?


    Ca asa, se poate baga (v) , iti scapa si flota, si mai ai si timpi exacti pentru retur ... #numazic :/

  • Ar fi jalnic să fie Feature :)




    Dar, s-ar lovi GameForge peste ochi singur.


    De ce ?


    Să poți pune modul vacanță, îți cere în mod explicit, să nu ai flote în aer.
    Pentru a-i fugi flota, automat, ea trebuie să se ridice, deci să fie în aer.
    Cum naiba să facă asta, dacă este în v mode ?



    :object:

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg


  • Intrebarea vine dupa atacarea unui jucator, care a pus (v), si la atingerea atacului flota a fost "ridicata" automat.


    Multumesc,
    Luuser¿

    Nu am mai auzit asa ceva sa se intample nici aici si nici pe org. Dar cum ti-ai dat seama ca s-a intamplat asta din moment ce dupa nu poti spiona pana nu iese din v mode? Poate omu a mutat flota.


    Oricum treaba e destul de simpla: nu ataci un jucator care poate intra in categoria tactical retreat. Daca nu baga v mode tot se ridica flota asa ca practic nu conteaza.



    Daca flota aparatorului nu intra in categoria tactical retreat atunci e o problema...insa la toti ni s-a intamplat sa dam peste astfel de jucatori care din nestiinta credeau ca nu o sa pateasca nimic ... dar flota a fost sparta.

  • koko : cum mi-am dat seama?


    Resursele au fost capturate full ca in simulare, nu avea unde se mute flota -nu detine luna-, iar in raport scria destul de clar :P


    Quote

    Suprematia atacantului: Flota aparatoare a evadat!

    Voi contacta ingame un GO ca vad ca pe board cam mica activitatea :(

  • corect, am uitat ca in raport scrie daca flota a evadat sau nu.




    poti contacta un GO, posibil chiar sa fie feature. doar ei pot clarifica pentru ca peste tot unde am cautat nu am gasit nimic concret.



    in orice caz fie cu v mode fie fara flota tot evada in situatia in care era alb/sub 500k iar raportul era mai mare de 5/1 ( 3/1 cu amiral ) asa ca rezultatul este acelasi ^^

  • Va salut.
    Nu este nici feature si nici bug, atac decurs pana la capat in mod standart in seara cu pricina. Vmode activat a doua zi dimineata, ceea ce nu se leaga cu "evadare de flota aflanduse vmode" (fiind diferenta intre atac si vmode circa 13h).
    Tu ai deschis raportul de lupta a doua zi dimineata (dupa ce a setat aparatorul vmode), normal sa-ti apara intrebari despre evadarea floteri cand vezi numele lui cu albastru.

  • Va salut.
    Nu este nici feature si nici bug, atac decurs pana la capat in mod standart in seara cu pricina. Vmode activat a doua zi dimineata, ceea ce nu se leaga cu "evadare de flota aflanduse vmode" (fiind diferenta intre atac si vmode circa 13h).
    Tu ai deschis raportul de lupta a doua zi dimineata (dupa ce a setat aparatorul vmode), normal sa-ti apara intrebari despre evadarea floteri cand vezi numele lui cu albastru.


    Mă şi miram, era imposibil practic.



    Mulţumim pentru lămurire.

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg

  • :lclosed:

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze