[Jonny ][Honor] vs. [Sinnerman] [L-P] (A: 36.597.000, D: 876.432.000)

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• [Jonny ][Honor] vs. [Sinnerman] [L-P] (A: 36.597.000, D: 876.432.000)

Dedic acest hit lui Everlong [NewOrder] in mod special si tuturor colegilor de alianta fara de care acest hit nu ar fi fost posibil si La multi pt anul care vine!.
      Povestea este una foarte simpla. I-am urmarit activitatea atat a lui cat si altor jucatori de top, timp de mai mult de o luna si ce ne-a decis sa-l atacam a fost faptul ca am vazut ca a prins-o pe Everlong si a luat foarte multe resurse de pe ea. In concluzie trebuia sa-l atacam cat mai repede pina nu avea sa consume toate resursele. Cum deja i-am studiat programul si am vazut cum face fleetsaving cu desfasurare intre luni a doua zi ne-am si pus pe treaba.
      Impreuna cu Aragon si cu Tulanukey, i-am spart 2 luni din cele 3, intre care facea fleetsaving, la o ora foarte matinala.
      Cum stiam ca Gulie in fiecare dimineata era prezent la licitatie, eram sigur ca o sa-l sune pe mobil, ca sa-l avertizeze ca are lunile date jos.
      Eram pregatit deja cu aproape 100 de milioane de deuteriu disponibil pentru a phalanxa din secunda in secunda desfasurarea flotei lui care ar fi trebuit sa ajunga undeva pe la ora prinzului, dar spre surprinderea mea cum a intrat a si dat retragerea flotei, fapt care m-a bucurat ca nu trebuia sa mai stau cu ochii pe el ca sa vad cand are de gand sa retraga desfasurarea si am si facut economie de deuteriu.
      Sinnerman m-a rugat sa-i spun si lui cum am calculat returul de i-am prins flota.
      Imi pare rau sa-ti spun, dar nu pot sa-ti dezvalui metoda, pentru ca aceeasi metoda urmeaza sa o aplic pe mai multi colegi din alianta ta.
      Si pe viitor, eu va sfatuiesc sa va purtati mai frumos cu fetele de pe acest univers pentru ca si asa sunt putine la numar( Everlong, Veve si Cayssaellea ) si daca incercati sa vorbiti frumos cu ele o sa fiti surprinsi ce fiinte delicate sunt. Din cele 3 fete, doar una singura mai joaca si de ea v-ati gasit sa va luati, pentru ca nu vrea sa-si vanda deuteriul. Apropo nici mie nu vrea sa-mi vanda deuteriul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma pun cu flota pe planetele ei, ca s-o farmez. Haideti totusi, sa mai avem un pic de decenta fata de sexul frumos care joaca pe acest univers.

Ru Sinnerman, daca mai poti sa recuperezi!

La 29-12-2018 --:--:--, urmatoarele flote se intalnesc in lupta:

Atacator Jonny [Honor]

Transportor mare 1
      Nava de razboi 21.000
      Interceptor 8.000
      Bombardier 500
      Distrugator 2.500

Aparator Sinnerman [L-P]

Transportor mic 5.881
      Transportor mare 1.111
      Vanator usor 19.050
      Crucisator 4.252
      Nava de razboi 4.481
      Nava de Colonizare 4
      Reciclator 6.409
      Proba de spionaj 137
      Interceptor 3.000
      Lansator de Rachete 46
      Laser Usor 31
      Laser Greu 2
      Tun Gauss 7
      Scut Planetar Mic 1
      Scut Planetar Mare 1

Dupa lupta ...

Atacator Jonny [Honor]

Transportor mare 0 ( -1 )
      Nava de razboi 20.454 ( -546 )
      Interceptor 7.955 ( -45 )
      Bombardier 500 ( -0 )
      Distrugator 2.500 ( -0 )

Aparator Sinnerman [L-P]

Distrus!

Atacatorul a castigat lupta!
      Atacatorul a capturat:
      17.040.804 Metal, 17.040.804 Cristal si 7.815.642 Deuteriu

Atacatorul a pierdut un total de 36.597.000 unitati.
      Aparatorul a pierdut un total de 876.432.000 unitati.
      La aceste coordonate in spatiu plutesc 379.623.300 metal si 212.186.800 cristal.
      Atacatorul a capturat un total de 41.897.250 unitati.

Şansa ca o lună să fie creată din epave a fost de 20%.

Camp de ramasite recyclat de atacator(i):
      379.623.300 Metal si 212.226.700 Cristal

Puncte de onoare:
      (Lupta onorabila: +94.078) vs. (Lupta onorabila: +6.411)

Sumar al profitului/pierderii:

Sumar atacator(i)

Metal: 370.738.104
      Cristal: 219.271.504
      Deuteriu: 7.140.642
      Atacatorul a facut un profit de 597.150.250 unitati.

Sumar aparator(i)

Metal: -533.784.304
      Cristal: -310.353.304
      Deuteriu: -74.191.642
      Aparatorul(ii) au pierdut un total de 918.329.250 unitati.

Cu sprijinul Convertor OGotcha RL 4.1.8

Lucrul in echipa inseamna reusita !!! :checked:
    • tulanukey wrote:

Sinnerman m-a rugat sa-i spun si lui cum am calculat returul de i-am prins flota.
      Imi pare rau sa-ti spun, dar nu pot sa-ti dezvalui metoda, pentru ca aceeasi metoda urmeaza sa o aplic pe mai multi colegi din alianta ta.
      Pfaaa.... si toti suntem aici sa invatam! rofl

tulanukey wrote:

Si pe viitor, eu va sfatuiesc sa va purtati mai frumos cu fetele de pe acest univers pentru ca si asa sunt putine la numar( Everlong, Veve si Cayssaellea )
      Asta trebuie facut zi de zi nu doar in joc.Pacat ca nu sunt prea multe si pe U1 ( exclus Sharky care face cat 100 rofl ).

Felcitari de atac si profit.Eu unul sunt curios de numarul de MD-uri / nr de ripi pe val / si ce diametru avea luna...
      Ru aparator si eventual poate inveti si ceva din aceasta pierdere de flota (si poate o refaci... iar?)

Berzelius wrote:

Berzelius: trebuie sa o tai
      Squaker: nu o mai folosesti?
    • Hello , in primul rand felicitari de atac.. Vad ca ce-ai zis acuma 2-3 luni a fost adevarat.

Eu nu joc pentru ca am niste probleme .. si sarbatorile astea xD< .. +nimeni nu se-a legat de mine ( doar tu ai tendinta sa ataci , cat jucam .. doar pentru ca te-am provocat sa o faci.)

Iara Sinnerman .. daca mai joci .. o sa te ajut cu deut .
    • Vai, vai, vai.... :) Bun, sa o luam punct cu punct:)

In primul rand, tin sa va felicit pentru organizarea atacului, la fel cum am facut lucru asta in pm. Cat despre intrebarea adresata, incurcasem planetele unde era desfasurarea si nu prea intelegeam a putut sa vada momentul cand am dat retragerea fara sa fi avut lanx dar spre seara cand am acordat 5 minute sa ma uit mai atent, am realizat greseala mea. Oricum, mai aveti de facut ceva valva pana o sa reusiti sa faceti tot ce am făcut eu pe acest univers, chiar si dupa fuziunea care clar a dezavantajat jucatorii de pe yakini,deoarece e clara situatia ca la flotele pe care le aveti, nu are cine ce sa va faca, pentru moment.
      Acu o sa vina Squaker banuiesc si o sa faca pe profesorul ca vad ca are o placere din punctul asta de vedere. Squaker, felicitari pentru experienta dobandita in joc dar ironia nu cred ca se justifica atata timp cat toti invatam din jocul asta:)

In al doilea rand, legat de cele trei jucatoare de pe server... As vrea sa vina si sa spună cand am amenintat sau vorbit urat cu vreuna din ele.. Veve si Cayssaellea fac parte din alianta mea iar cu Everlong au existat discutii, trade.uri pe server.. Faptul ca am lansat pe ea cand a fost cu flota jos nu cred ca are relevanta.. Singurele tachinari au fost cele cand a venit Jonny in vecinatate, moment cand am gandit ca a venit special sa ma prinda pe retur sau ninja... Asa ca va rog sa terminati cu acuzele la adresa mea, atata timp cat nu exista o baza concreta.

Cat despre atac, valuri de md si nr de ripi... Diametrul lunilor era de peste 8500km, 12 valuri au fost... 6x7ripi si 6x6ripi (ceva de genu) din care au picat cateva valuri... Asta ca sa fie Squaker multumit

In inchiere, de refacut o sa refac, chiar daca universul a cazut pe plan secund pt mine de ceva timp dar am alaturi colegi jos palaria care au sarit imediat sa ma ajute si carora le mulțumesc pentru ajutorul acordat.... Ma inclin in fata voastra :gimme5:

La multi ani tuturor si sarbatori linistite

The post was edited 3 times, last by Sinnerman ().

• Sinnerman tot respectul pentru tine man dar nu sunt de acord cu comentariile tale despre Squaker care poarta in spate o tolba cu ani de ogame si comentariile facute de el de la nivelul lui sunt foarte pertinente si modeste.. spre deosebire de alti jucatori buni cum ar fi Gusty si Amos alias Celentano pe alt univers daca nu ma insel care la primul atac asupra lor vin cu replici de genul 'ba nu stii cu cine te pui'sau 'te rup cu rachete' si alte amenintari puerile din apanajul incepatorilor.
      Acctiunea facuta de noi gandita si coordonata de Jonny in care eu (tulanukey) si Aragon am jucat rol de 'mana dreapta' a fost realizata cu scopul de a opri comentariile jucatorilor de pe acest univers ca 'astia de la Honor nu stiu decat sa atace sub Lanx ca sunt o gasca de incepatori care au avut norocul sa intre mari in universul Yackini's.a.m.d. si de aceea am ales cea mai grea cale de a prinde o flota si anume calcularea unui retur la desfasurare intre luni.
      De ce te-am ales pe tine? Pentru motivele stipulate de Jonny in postul initial dar si pentru ca aveai o flota puternica care putea sa acopere din cr. pierderile necesare in desfasurarea acctiuni cat si pentru faptul ca ti-ai neglijat economia si am cansiderat ca refacerea ta va fi de durata.
      Cu toate astea spuse te asteptam sa revii si daca alianta voastra e unita refacerea ta ar trebui sa fie rapida asa cum a fost in cazul nostru cu Cosmin alias Mos Craciun care la 3 saptamani de la pierderea flotei si-a si luat revansa..

In incheiere va urez la toti un am 2019 cat mai bun si sa vi se inplineasca toate dorintele. LA MULTI ANI!

The post was edited 1 time, last by tulanukey ().

• Eu nu am sustinut ca Squaker nu este un jucator cu foarte multe cunoștințe in joc... Ba din contra, consider ca e un jucator de la care ai ce invata.. Acelasi lucru il cred si despre jucatori precum Gusty(un jucator care il respect ca om in primu rand dar si ca coleg de alianta) , Celentano(chiar daca nu il cunosc si nu am jucat cu el) dar sunt jucatori de la care am ce invata, si probabil ca lista e lunga dar eu vb de cei enumerati de tine. ..Singuru lucru care l.am zis a fost faptul ca uneori e ironic in posturile la adresa mea...cel putin asta e parerea mea

Cat despre '' de ce am fost ales''... Stiam de la începutul fuziunii ca sunt un trofeu pentru voi multimita unor colegi care se bateau cu pumnii in piept si au inceput sa ameninte prin pm.uri..stii despre cine e vorba:)..Ca am neglijat economie, de acord...Dar totul se reface..nu e problema :) da, suntem o alianta unita si chiar daca inainte de fuziune, multi am fost adversari, dupa fuziune, ne.am ajutat reciproc si am invatat unu de la altul...si pt asta ma repet, jos palaria
    • De la gusty si amos ai sa inveti sa fii taster bun (sa te misti repede la tastatura.) in caz de ninja sau ma rog....; la capitolul hard combat (calcule si algoritmi la sigur) nu prea au demonstrat decat verbal; ai avea de invatat daca ai veni la noi dar deocamdata alianta e inchisa insa asta nu e problema fiindca daca ai sa lucrezi indeaproape cu Trident atunci cand se anunta uniunea cu Xalinth o sa te luam.. dar deocamdata ne trebuie rivali buni ca altfel ne stricam jocul si devenim mineri ca cei mai sus amintiti; asa ca spor la treaba dar alege mentori buni..
    • In primul rand felicit atacatorii!
      In al 2-lea rand sinner a gresit ca a retras fara sa spuna in alianta,poate faceam ceva ce le ingreuna munca
      sa dea atacul pe desfasurarea retrasa!
      In al 3-lea rand Squaker are dreptate cu:
      "Eu unul sunt curios de numarul de MD-uri / nr de ripi pe val / si ce diametru avea luna..."
      Sinner este ajutat si va fi ajutat sa iasa din criza asta,suntem o alianta unita!
      Si in al 4-lea rand va doresc un an nou plin de bucurii si sanatate!
    • Era si timpul!

Sinner, RU. Te respect ca jucator, si apreciez orice urma de fair-play. Oricum, iti gaseste tie Gulie un cont pe care sa il spargi :)))) Si nush de ce ai scris trade-uri, ultima oara cand am verificat a fost doar unul singur. Discutii da, dar discut si cu vanzatorul de la magazin. Asta nu inseamna ca am un statut special in fata lui. Tot ce zice Jonny e ca ar fi chiar frumos sa lasati fetele sa se dezvolte. Indiferent in ca sunt in alianta cu voi sau nu. Eu ii zic ca degeaba promoveaza cavalerismul, intr-un joc in care daca ataci pe cineva te injura ca la usa cortului sau isi schimba numele la planeta ca sa isi arate marimea .... intelectului.

Are rost sa iti spun ca tu nu ai fost niciodata trofeul? doar ca ideea era ca tu sa crezi? si vad ca tare bine a fost implantata ideea, daca o ai dupa atatea luni :))) intre timp " TROFEUL" real s-a lasat de joc si e in vmode. Pacat.

In ceea ce il priveste pe Jonny, este un jucator si un om de milioane. Multumesc din suflet pt dedicatie, este o placere colosala sa joci cu cineva ca tine.
      Felicitari celor din Honor pt executie, fiecare a contribuit cu ceva ca sa faca asta posibil.

Si an nou fericit cu intarziere :)
    • Salut Sinn,

Ma tot uit de tine si te vad on destul de des, dar in vacanta.
      Stiu ca ai colegi buni in alianta care te ajuta sa cresti, dar ca sa faci asta trebuie sa iesi din FLEET-SAVING-ul de vacanta. :closingdance:
      Sigur anul asta iti vor surade astrele daca esti alaturi de noi pe universul Yakini. :)

Cu stima, :beer:

Cosmin - [Honnor]
    • Cosmine nu ai inteles despre ce e vorba si ma simt nevoit sa-ti explic;

In viata reala in tratarea cazurilor grave din punct de vedere medical exista termenul de 'Coma Indusa' care consta in faptul ca un organism uman puternic traumatizat este artificial pus intr-o stare de coma si din exterior i se administreaza substante nutritive si medicamante pentru refacerea mai rapida a functiilor neuropsihice; in mod similar in Ogame este 'Coma Vacantata' care consta in faptul ca pentru refacerea psihica a unui jucator acesta sta in modul vacanta si intra numai cate o ora la 48 de ore si consuma resursele trimise da colegii din alianta pentru refacerea fizica a flotei. Aceasta metoda avansata este folosita de Marii jucatori pentru a induce in eroare adversarii acestia creziind ca jucatorul atacat a abandonat jocul..
    • Tulanukey, mai exista un fenomen despre care vad ca nu spui nimic.... Bullying...Cum se aplica jocului? Simplu... Atacuri disproporționate asupra unui jucator pentru a ii impiedica dezvoltarea/recuperarea... Si anume ceea ce executati voi de la fuziune incoa, inafara de cateva atacuri un pic mai interesante .. Atacuri cu flote de 3kk-4kk pe aparari si o mana de sateliti cu un profit de sub 1kk si lasat atacul, chiar daca aparatorul anunta ca e on... Pur si simplu pentru faptul ca '' eu sunt mare si tare'':) drept exemplu, jonny care ataca pentru 60 de rec.uri iesite din santier peste noapte :) si asta intotdeauna la adapostul senzorului phalanx:).. Singurul care a atacat inafara phalanxului a fost Cosmin si s.a putut observa ce si cum ca de atunci a ramas doar cu spionatul... asta ca o strategie a altor Mari jucatori :) Cat despre refacerea psihica, poti sa stai linistit ca nu a existat vreo cădere psihica precum credeti voi... Este un joc :)

Cosmin, faptul ca sunt in vmode si ca intru online este pur decizia mea..nu am timpul necesar sa stau nonstop si sa imi protejez fiecare 50 de sateliti de un atac dat cu o flota de 11k bc.uri de exemplu..:) Eu stiu ca tu vrei sa iti iei revansa asupra mea dar doar cu spy.uri, e greu:)

Cat despre Everlong, ca sa nu ramana lucrurile asa... Baietii din Honor au primit la inceput fuziunii anumite persoane in alianta care au inceput sa ameninte legat de planurile lor pt trofee...se stia de atunci cine, ce si cum :) Apoi s.au dezis de persoana respectiva... :) Ti.am mai zis odata cand erai fana nr.1 a duetului Blackmaster/Whitemaster , cand fac o afirmatie, o fac bazandu.ma pe ceva.
      Mult succes in continuare
    • Draga Sinny (forma de alint pentru sinnerman) ma mir ca tocmai unul din jucatorii care facea legea pe yakini inainte de unirea universurilor aduce in discutie termenul de Bulling... dar sa stii ca, cu toate acestea, am sa fac eu efortul sa-ti explic de ce esti atacat.. Asa cum le explic si jucatorilor incepatori in ogame exista termenul de 'Proportia de Aur' care defineste raportul dintre cantitatea de resurse ce pot fi lasate pe planeta si valoarea apararii(cea care apare in dreapta la raportul de spionaj). Daca valoarea data de proportia de aur este negativa nimeni nu te ataca deoarece esti nerentabil. Daca valaorea este pozitiva ai parte de atacuri de ferma zilnice. La apararea pe care o ai tu o sa te atace si 'samuraiulgsm' in curand deoarece am vazut ca baga tare la flote fiindca a licitat la un karen de santier peste Aragon.
      Despre atacurile online pe care le reclami daca ai fi citit pe forum topicul Jonny vs Mars ai fi inteles ce este cu ele.(sunt atacuri strategice.)
      Despre phalanx; acest instrument nu a fost creat doar pentru a filma activitatea vecinilor si ai da in gat ci este un instrument care este folosit de fleeteri pentru a se asigura de reusita unui atac..(recomand sa il folosesti si tu in viitorul apropiat este foarte bun)
      Despre Leonidas trebuie sa fac mea culpa si sa recunosc ca ne-a pacalit timp de 3 saptamani deoarece noi am considerat ca este leonidas de pe universul 1 cu care eram prieteni dar s-a dovedit a fi un pusti de 15 ani fapt pentru care l-am scos din alianta si i-am dat un ragaz de 2 saptamani sa-si gaseasca alta alianta dupa care l-am bagat in vacanta(trebuia sa-i dam o lectie deoarece e in crestere).
      Despre blackmaster ce sa-ti spun... ca tot ai adus aminte, este inca in top pe locul 1 cu atacul in care doi jucatori mai mici ti-au prins flota...(no comment).
      Cat depre socul psihic.... orice jucator bun de ogame face multe sacrificii cum ar fi: bani pentru materie intunecata; nopti nedormite pentru studierea jucatorilor; ore de pregatire la profesori de limba romana pentru a posta pe forum;s.a.m.d astfel incat de obicei cand se intampla sa piarda flota face cate o criza de nervi sau cel putin are o zi proasta. La tine aceasta depresie s-a manifestat prin 'coma vacantata' care este tot o forma de lupta si am tot respectul pentru asta.
      Acum la sfarsit recomand atitudinea modesta de care ai dat dovada in primul post si refacere usoara..

The post was edited 1 time, last by tulanukey ().

• Aoleo, câtă polologhie si câtă morală... ce filosofi iluștri... Mai-mai c-o sa cereti si catedra la vreun liceu, sa predati ogame.

Chiar si cand va iese cate un hit frumos, demonstrati negresit ca tot ce vedeti in jocul asta e o fereastra de etalat orgolii. Nu vedeti in ogame o provocare tehnica ci doar o ocazie sa epatati, sa va dati mai rotunzi decat vecinii... Si stati la povesti nemuritoare pe forum despre... ce?

Voua va e prea dor de epoca #mIRC?

PS: profesore care-i reinventat apa calda, proportia e negativa cand e numaratoru sau numitorul negativ. Poate voiai sa zici subunitara, ca resurse sau aparare cu minus nu stiu sa apara in ogame. Si asta e doar un exemplu despe cum fiecare abereaza sportiv doar de dragul de-a se citi vorbind...

The post was edited 2 times, last by vYxx ().

• loolz de ce m.ati bagat pe mine? cosmin ma atacat pt 3 mil resurse stia ca sunt on..el credea ca nu sunt in stare sa le consum...m.am invatat cu starea de asediu totala ,pot face magii:)) . App eu sunt mult prea mic pt a fi considerat o tinta...nu am nici macar o luna:( , am 10 sateliti si de aia va luati. V.am mai zis daca Ferma de Ghost1 va intarata impotriva mea e treaba voastra , ala e un imbarligator ce se ascunde in spatele celor mari. M.am convins azi de el. App @Sharky ai ajuns cainele lui? ca asa se lauda pe U1. revenind la subiectul yakini , logic ca lumea sta in vacanta pt ca ii atacati in prostie..asa faceam si eu pe xaly pana am bagat 8 9 in V mode si vazand ca sv e pe duca am decis sa incetez cu atacurile , rarindule si cautandu.i pe aia mari in rank
      , pe cei mici ii ajut , EU NU DAU LA SATELITI SAU CU RACHETE , MI SE PARE MISELESC. DACA Vad ca playerul ca are 4 mil flota , nu ma duc sa.l busesc , asta faceam la inceput. Pe scurt pe yakini eu personal sunt fix 0 comparativ cu voi ,daca se va face fuziunea intre sv in care jucam , si alianta si flota imi vor ramane in picioare , va garantez eu planuri , nopti nedormite ,adrenalina.:D , pana atunci eu pe yakini sunt miner:) .