Discutii Fuziune

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Gusty wrote:

Univers Wassat - Rank 1 - 7.492.776 puncte
      Printscreen cu top15 - ibb.co/cpvwwp

Univers Xalynth - Rank 1 - 8.797.360 puncte
      Printscreen cu top13 - ibb.co/jQ1899

Univers Yakini - Rank 1 - 1.426.797 puncte
      Printscreen cu top15 - ibb.co/btYibp
      Eu încă mă chinui să înțeleg LOGICA celui care a gândit asta.

Avem 3 uni.
      Un Xalynth care oricum produce mai mult pentru GF decât Wassat.
      Nu îl bagi pe Xalynth la fuziune, deși este asemănător cu Wassat în materie de puncte, flote, etc. Deci din start o luptă foarte atrăgătoare, ca să faci oamenii să își șteargă conturile și distrugi munca celor care se vor lăsa în număr mare pe Yakini.

Bravo, nota 10.
      Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
      Gusty: Je t`aime :hug:
      Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    • Gusty wrote:

Și acum al nostru GA, o să zică. Noi nu am avut nimic de zis. rotfl

^^ Spre surprinderea ta, ba da cei mai importanti oameni ai echipei au stabilit impreuna cu managerul comunitatii schema fuziuniilor, schema aprobata cu mici modificari de catre companie.

When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS
    • Probleme legate de fuziune:
      1.

[15:48] <Berzelius> nemultumirea mea e legata de urmatorul aspect legate de setarile universului tinta taurus si anume
      [15:48] <Berzelius> pleci de pe un univers non acs pe unul acs: rezolvarea te adaptezi
      [15:49] <Berzelius> pleci de pe un univers circular pe unul necircular: rezolvare ciuciu ca toate planetele le-ai gandit pentru circular
      [15:49] <Berzelius> pleci de pe un univers cu 5 galaxii pe unul cu 9 galaxii si mai grav si necircular: asta e cel mai grav din punctul meu de vedere
      [15:50] <Berzelius> pana vei ajunge sa acoperi toate galaxiile, imbatranesti
      [15:52] <Berzelius> de ce din 3 universuri circulare care initial au 5 galaxii, apare unul care va avea 9 galaxii si necircular
      [15:52] <Berzelius> sau este o eroare si atunci trebuie facuta corectura necesara in topic
      [15:53] <Berzelius> si raman de fapt cu 5 galaxii, eu zic ca este un amanunt foarte important

2. Ce se intampla cu conturile care migreaza si au repozitionari gratuite pe ele din alte fuziuni?
      se cumuleaza cu cele potentiale care vor fi acum sau se pierd?
    • Mao wrote:

Gusty wrote:

Și acum al nostru GA, o să zică. Noi nu am avut nimic de zis. rotfl
      ^^ Spre surprinderea ta, ba da cei mai importanti oameni ai echipei au stabilit impreuna cu managerul comunitatii schema fuziuniilor, schema aprobata cu mici modificari de catre companie.
      Nu e deloc surprinderea mea. Asta e de fapt datoria unui GA, să se implice.

Și acum, sunt curios, care e ăla cu logica avută:
      Univers wassat = univers xalynth ( punctaj, economie, flote )
      Univers yakini = ultimul deschis, nou, de 6,7 ori mai mic, fără pic de flote care să conteze

Alegerea ? Ducem wassat în yakini, lăsăm Xalynth, neatins. rotfl rotfl rotfl
      Care a avut propunerea asta, să îi facă o vizită lui Dăncilă, va primi cu siguranță o medalie.
    • Ca jucator pe Xalynth si Yakini....Schema aleasa este foarte,foarte proasta....Cum poti sa pui jucatorii de pe Yakini,un server nou infiintat unde Locul 1 cu 1,4kk puncte, sa se infrunte cu jucatorii de pe Wassat (locul 1 - >7kk pct)...cum vine asta? Unde e logica? ....Iar xalynth ramane neatins , care d.p.d.v al punctajului , este egal cu Wassat?...

Am citit ca cei mai importanti oameni ai comunitatii s-au ocupat de schema asta....Oare cum au gandit?Ca cei de pe Yakini sunt zei, o sa bage cateva sute de euro bune astfel incat sa ajunga sa supravietuiasca? Sau ca sunt cantintate neglijabila...Ei nu sunt constienti de faptul ca peste 70% din cei de pe Yakini isi vor pune conturile in vmode si adio?O sa se ajunga iar la ce este acum pe Wassat si fuziunea o sa fie fix degeaba... Si ramane Xalynth unde suntem 30 de jucatori activi si ne batem de muste....

Ceea ce se face e o mare nedreptate si o bataie de joc la adresa jucatorilor de pe cele doua servere (Xalynth si Yakini)...

• Parerea mea este ca Sinnerman si Gusty au dreptate cu povestea wassat, xalynth si yakini.
      Mai sunt dezechilibre si pe universuri vechi (spre exemplu Orion cu Jupiter), dar aici vorbim de universuri nou deschise, e normal sa se supere. oamenii doar ce si-au facut cont si deja sunt in fuziune :))
    • ceea ce te pune pe ganduri privind viitorul ogame e faptul ca aceasta fuziune este cea mai ampla de pana acum....pe serverul ro. din 14 univ vor ramane doar 5...am observat ca aceasta comasare se intampla si pe alte servere....problema e la cei cu mai multe conturi...sunt destui care vor trebui sa renunte la cel putin un cont...personal astept aceasta fuziune, cu 3 conturi active nu sunt afectat de aceasta fuziune...inca...pentru ca la urmatoarea s-ar putea sa se ajunga la un singur univers...si in cativa ani...paaaa si la revedere.
      MOBILIS IN MOBILE

STARGATE COMMAND
    • Băi, dar lăsând la o parte frustrările, avem și noi ăștia de pe Xalynth, o întrebare.

De ce nu se introduce și Universul Xalynth, în ecuația celor 2, Wassat și Yakini ?
    • salutare,
      acum ceva vreme (la ultima fuziune daca nu ma insel in 2016), Citro deschidea un subiect sensibil; subiectul era universul Orion, care era prea tanar pe vremea aia...univers care trebuia sa fuzioneze cu altele ( nu mai stiu care ). La postarea lui Citro au fost foarte multi jucatori care au "votat" ca universul Orion sa ramana neatins! Luati unu din voi initiativa dupa modelul lui si deschideti un vot liber exprimat!

zic!

succes
    • king of the beer wrote:

salutare,
      acum ceva vreme (la ultima fuziune daca nu ma insel in 2016), Citro deschidea un subiect sensibil; subiectul era universul Orion, care era prea tanar pe vremea aia...univers care trebuia sa fuzioneze cu altele ( nu mai stiu care ). La postarea lui Citro au fost foarte multi jucatori care au "votat" ca universul Orion sa ramana neatins! Luati unu din voi initiativa dupa modelul lui si deschideti un vot liber exprimat!

zic!

succes
      Daaaa, si drept pedeapsa ca Orion a votat impotriva fuziunii, l-au aruncat acum cu Jupiter :)))
    • Terror wrote:

discutii aprinse avem si pe org, pentru unele intrebari de ordin general putem gasi raspunsuri si aici
      Singura discuție aprinsă aici, e că Xalynth nu este inclus. Cea mai aberantă logică existentă.
    • Fuziunea lui Orion cu Jupiter si u1 va fi un total fiasco. Top 1 flota din Orion e de aproximativ 3 ori mai mic (in puncte) decat top 1 la flota din Jupiter. Nu vad aici o metoda de remediere...

Insa...ai putea fuziona Orion cu Mizar sau Pegas...sau, cu universurile ceva mai noi, dar cu viteza mai mare, de genul Rigel sau Quantum fiindca sunt destul de avansate avand o viteza ceva mai ridicata (nu prea stiu ce caracteristici are fiecare univers in parte, deci nu dati cu batele pe mine daca gresesc).

Oricum, fuziune cu Jupiter si u1...mai bagati o fisa baieti. Pe alea 2 cel mult le fuzionezi intre ele si le cam lasi asa...ca restul universurilor vor avea nevoie de niste ani in plus sa-i ajunga pe baietii harnici de acolo (asa vreo 2-3-4 ani).
    • pai de ce vrei fuziune la xalynth ma gustere? sa ai competitie?n-are rost ca oricum pierzi flota si daca joci solo pe univers...

Gusty wrote:

Terror wrote:

discutii aprinse avem si pe org, pentru unele intrebari de ordin general putem gasi raspunsuri si aici
      Singura discuție aprinsă aici, e că Xalynth nu este inclus. Cea mai aberantă logică existentă.
      MotanuD: nu-l ai pe MotanuD in lista de Y!M, nu existi!
      Nu faci fs albastru, nu existi.
      -----------------------------------------------------------------
      Display Spoiler
      Motanu D: unde-i drq sa-i convinga sa organizeze ceva
      Motanu D: /sarcasm

-----------------------------------------------------------------

Date of registration
      Tuesday, July 22nd 2008, 2:03pm.ro

bye oCrap
      Friday, Jan 10th 2014 01:56am.ro
    • Sharky wrote:

pai de ce vrei fuziune la xalynth ma gustere? sa ai competitie?n-are rost ca oricum pierzi flota si daca joci solo pe univers...

Gusty wrote:

Terror wrote:

Băi, nu-i problemă. Eu o fac, eu o pierd. Eu plătesc pentru ea, eu pierd timpul pentru ea. Nu prea știu ăștia chestii de genul.
      Problema e când ăștia care vorbesc, o pierd înaintea mea. Csf.

Din 10 reply'uri, ai reusit sa spui acelasi lucru de 5 ori, si sa faci spam de inca 5.
      Warned
      Tommy-

The post was edited 1 time, last by Tommy ().

• Salut!
      Deschid dupa mult timp forumul si gasesc aceasta fuziune minunata.

5 lucruri care imi convin:

- transfer de la un univers 6x pe unul 3x economie.
      - transfer de la 3x flota la 1x flota.
      - schimbare de la ACS la NonACS.
      - sansa de a juca pe acelasi univers cu unul dintre jucatorii care m-au ajutat in primele saptamni de ogame (berzelius - Hydra acum 5-6-7 ani).
      - Raman "Lord of Sirius".

2 lucruri care nu imi convin:
      - Vin de la un univers cu 5 galaxi la unul de 9 galaxi? (eu cum mai acopar G6, G7, G8, G9 daca deja am planetele dezvoltate?).
      - Pe niciunul dintre universurile aflate in fuziunea catre Pegasus, nu joaca Draqqula si culmea ca eu tot vreau sa il mai reciclez de cateva ori.

Astept cu drag fuziunea si sa ne bucuram de joc, alaturi de aliati noi cat si adversari noi.
      O seara buna!
      SiriusRo rank 1: 30.07.2017 - 23.10.2018(fuziune). 111 HOF (5 TOP 10 SOLO si 5 TOP 10 ACS).
      Regula: Cel mai bun FS este, sa nu faci FS!

Never
      Idle
      Your
      Fleet