Cum sunt calculate punctele? economie + cercetari + militar = Total ?

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Cum sunt calculate punctele? economie + cercetari + militar = Total ?

Salut

Punctele totale sunt punctele de la cercetari, economie si militar adunate?

De exemplu la mine daca adun punctele de la Economie cercetari si militar suma este approx la fel cu puntajul general dar la un prieten din alianta cand fac acelasi calcul suma celor 3 adunate este cu mult mai mare decat punctajul general. :-??
      Idei ?
    • Punctele se calculeaza in deplina conformitate cu normele in vigoare. Astfel:

Puncte:
      1 punct pentru fiecare 1000 resurse consumate pentru constructia de nave, cladiri, cercetari sau aparare.
      - Deuteriul folosit in constructii si cercetare se puncteaza, cel folosit pentru a misca navele, activarea phalanx, etc nu se puncteaza.
      - Cand pierzi un item construit, pierzi si punctajul aferent.
      - Resursele cheltuile pentru deconstruire nu se puncteaza. Punctele aferente cladirii demolate se pierd.

Puncte de economie:
      1 punct pentru fiecare 2000 resurse folosite la constructia de phalanx, portal, cargouri mari/mici, nave de colonizare, sateliti, probe si reciclatoare.
      1 punct pentru fiecare 1000 resurse folosite la constructia de mine (metal/cristal/deuteriu), uzine solare, reactoare de fuziune, depozite, uzine roboti, uzine naniti, santiere navale, laboratoare, silozuri de rachete, baze lunare si teraformere.

Puncte de cercetare:
      1 punct pentru fiecare 1000 resurse cheltuite cu oricare cercetare.

Puncte militare:
      1 punct pentru fiecare 2000 resurse folosite la constructia de phalanx, portal, cargouri mari/mici, nave de colonizare, sateliti, probe si reciclatoare.
      1 punct pentru fiecare 1000 resurse folosite la constructia de Vanatori usori, Vanatori grei, Crucisatoare, Nave de batalie, Interceptoare, Bombardiere, Distrugatoare, RIP precum si toate structurile defensive.

Poate dura pana la 5 minute (oficial) pentru actualizarea punctelor.

axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
      Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...

Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze
    • Salutare!

In punctele de economie sunt incluse de asemenea si punctele pentru unitatile defensive, la fel ca si in punctele militare.

Astfel punctele pentru unitatile defensive apar de 2 ori: atat in cadrul punctelor militare, cat si in cadrul punctelor de economie si de aici discrepanta. Nu putem calcula totalul punctelor adunand punctele de economie, cele militare si cele de cercetare.
    • BrandonHeat wrote:

MotanuD wrote:

- Deuteriul folosit in constructii si cercetare se puncteaza, cel folosit pentru a misca navele, activarea phalanx, etc nu se puncteaza.
      Deuteriul folosit de catre reactorul de fuziune presupun ca nu se puncteaza.
      Singurul fel in care resursele se pot transforma in puncte, este ca acestea sa fie investite in ceva(cladiri, cercetari, flota, aparare)
      "Showing off is a fool's idea of glory."

-> Sistemul de Support! <-